PrezentKażdemu z nas zdarzyło się kupić świąteczny prezent, który nie przypadł do gustu osobie obdarowanej. Czasem to kwestia złego rozmiaru, a czasem koloru. Oprócz możliwości wymiany towaru na odpowiedni, kupującym w sieci przysługuje ustawowe prawo do odstąpienia od umowy. Poniżej publikujemy informację prasową przesłaną przez Trusted Shops. Może się ona okazać pomocna dla wszystkich osób, które chciałyby zwrócić towar do sklepu internetowego.

Trusted Shops, firma specjalizująca się w audytach sklepów internetowych, przedstawia praktyczne wskazówki w zakresie prawa do odstąpienia od umowy, które pomogą uniknąć nieporozumień.

 

1. Jak poinformować sprzedawcę, że chcę zwrócić świąteczny prezent?

Jeśli chcemy skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy w pierwszej kolejności należy poinformować o tym sprzedawcę internetowego. W tym celu kupujący powinien wysłać informację w formie pisemnej. Niektóre sklepy oferują dodatkowo możliwość wysłania oświadczenia drogą elektroniczną (mailową). Warto przy tym zatrzymać formularz nadania lub kopię maila ? tak, aby mieć potwierdzenie, że skorzystaliśmy z prawa do odstąpienia od umowy. E-sklepy zamieszczają też na swoich stronach odpowiednie formularze, których można użyć, ale nie ma takiego obowiązku.
Należy pamiętać o tym, że konsument ma prawo odstąpić od umowy w ciągu 10 dni od dnia otrzymania przesyłki od sklepu. Po tym okresie klient nie będzie mógł już skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy.
Natomiast w ciągu 14 dni od wysłania oświadczenia konsument powinien odesłać zakupiony towar. Naturalnie kupujący może wysłać informacje o odstąpieniu od umowy razem z towarem. Warto też sprawdzić czy sklep, w którym został zakupiony towar nie oferuje wydłużonego okresu na odstąpienie od umowy. Często firmy aby wyróżnić się na rynku oferują dłuższy okres na odstąpienie od umowy ? nawet do 30 dni od zakupu. Należy jednak pamiętać, że wydłużone prawo to tylko dobra wola sklepu. Niektóre sklepy chętnie również wymienią zakupiony produkt na inny. Warto odpowiednio wcześniej sprawdzić czy sklep nie zapewnia opcji wymiany towaru.

2. Czy kupujący ponosi jakieś koszty w związku z odstąpieniem od umowy?

Zgodnie z prawem kupujący ponosi koszty odesłania towaru. Zdarzają się jednak sytuacje, że sklep decyduje się również na zwrot kosztów odesłania przesyłki lub też zamawia kuriera, który odbierze od nas rzeczy zupełnie za darmo. Wszystko zależy jednak od polityki danego sklepu, ponieważ według ustawy sklep nie ma obowiązku zwrotu tych kosztów. W ciągu 14 dni od dnia odstąpienia od umowy sprzedawca powinien zwrócić konsumentowi koszty zakupionego towaru, a także koszty dostawy produktu do klienta.

3. Czy można sprawdzić zakupiony towar?

Zgodnie z obowiązującą ustawą o prawach konsumenta, klient powinien zwrócić towar w ?w stanie niezmienionym, chyba, że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu?. Oznacza to, że kupujący ma prawo sprawdzić zakupiony produkt. Jakie zmiany produktu wykraczają poza zwykły zarząd? To już zależy od rodzaju zakupionego produktu i od sytuacji. Przykładowo kupując koszulę, klient ma prawo usunąć zabezpieczenia np. folię tak, aby móc przymierzyć i sprawdzić zakupiony produkt. Opisana zmiana (usunięcie folii) mieści się w granicach zwykłego zarządu. Z kolei przy zakupie komputera kupujący może go włączyć i sprawdzić czy działa prawidłowo. Wpisanie jednak numeru licencji jest już czynnością, która wykracza poza zwykły zarząd. Konsument nie musi bowiem wpisywać licencji, aby upewnić się czy komputer działa prawidłowo. W przypadku gdy zwracany towar został nadmiernie eksploatowany lub został uszkodzony wówczas sprzedawca może domagać się odszkodowania.

4. Czy mogę zwrócić każdy zakupiony produkt?

Prawo uwzględnia również grupę produktów, których nie możemy zwrócić dokonując zakupów przez internet. Powyższa zasada dotyczy m.in. materiałów audio-wizualnych, gier oraz oprogramowania komputerowego. Wymienionych produktów nie możemy zwrócić po usunięciu ich oryginalnego opakowania. W tej sytuacji warto zastanowić się i dokładnie przemyśleć świąteczny zakup. Wyjątek w prawie do odstąpienia od umowy stanowią również produkty wykonane na specjalne zamówienie klienta np. kalendarz z własnymi zdjęciami. Spersonalizowanych produktów nie można bowiem zwrócić.

5. Jak należy zapakować przesyłkę?

Zwracany towar powinien być zapakowany w sposób, który umożliwi bezpieczny transport. W tym celu warto skorzystać z oryginalnych opakowań i zabezpieczeń, które były w przesyłce np. ze styropianu. Zawsze należy ostrożnie otwierać paczkę. Tak, aby w przypadku odstąpienia od umowy mieć możliwość ponownego skorzystania z opakowania. Oczywiście sklep nie może odmówić przyjęcia towaru, jeśli produkt zostanie odesłany w innym opakowaniu niż to, które otrzymaliśmy. Konsument powinien pamiętać, że to on bierze odpowiedzialność za dostarczenie do sklepu rzeczy bez uszkodzeń. Oryginalne opakowanie z reguły niweluje ryzyko takich uszkodzeń.

6. A co z produktami spożywczymi?

Według obowiązujących przepisów prawnych konsumentom nie przysługuje prawo do odstąpienia od umowy w przypadku zakupu produktów, które mogą ulec szybkiemu zepsuciu. Ta zasada dotyczy produktów spożywczych, które charakteryzują się krótkim terminem ważności. Jeśli jednak otrzymamy zepsuty lub przeterminowany towar to zawsze przysługuje nam prawo do złożenia reklamacji, które jest już odrębnym prawem.

Obowiązujące przepisy prawne mają na celu ochronę interesów zarówno kupujących, jak i sprzedających w sieci. Przestrzegając tych kilku wskazówek mamy pewność, że prawidłowo skorzystamy z prawa do odstąpienie od umowy. Warto jednak wcześniej skontaktować się ze sprzedawcą i sprawdzić, czy możemy wymienić produkt na inny. Aby uniknąć poświątecznych zwrotów powinniśmy robić praktyczne i przemyślane zakupy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że świąteczne upominki okażą się trafione i sprawią radość naszym bliskim.

O firmie Trusted Shops
Trusted Shops ? założona w 1999 roku w Kolonii firma jest europejskim liderem na rynku certyfikacji sklepów internetowych. Audyt ekspercki, któremu poddawani są sprzedawcy internetowi, uwzględnia ponad 70 szczegółowych kryteriów, takich jak wypłacalność, przejrzystość cen, serwis dla klientów oraz ochrona danych. Pozytywny wynik audytu decyduje o przydzieleniu znaku jakości Trusted Shops. Od momentu założenia firmy wydano certyfikaty dla ponad 17 000 sklepów internetowych.