Grupa nokautPorównywarki cen nie są tak stabilnym biznesem jak by mogło się wydawać jeszcze kilka lat temu. Co prawda mieliśmy na początku spektakularną porażkę serwisu Tanio.pl – należącego do Wirtualnej Polski. Chociaż w tym przypadku trzeba uczciwie powiedzieć, że wynikało to z niedopracowanego narzędzia, które wytworzone zostało w firmie zewnętrznej co ostatecznie okazało się wielkim błędem.

Mimo tego, że jedna z największych internetowych grup medialnych nie podołała zadaniu, inni radzili sobie na tym polu znacznie lepiej. Przynajmniej do czasu. W styczniu 2012 roku najpopularniejsze polskie porównywarki Ceneo, Nokaut i Skąpiec dostały filtr od Google. Oznacza to, że znacząco została obniżona ich pozycja w naturalnych wynikach wyszukiwania wyszukiwarki Google. Efekt? Spadek ruchu w serwisie i mniejsza ilość transakcji. Zmniejszony ruch trzeba było uzupełnić poprzez reklamy płatne, to z kolei przełożyło się na rentowność biznesu. Płatne źródła ruchu nie pozwoliły na zasypanie dziury, która powstała po nałożeniu filtra. Grupa Nokaut stracił 1,5 mln użytkowników, ponad milion użytkowników stracił serwis Ceneo a Skąpiec około pół miliona. Zdecydowanie najbardziej ucierpiał serwis Nokaut, spadek liczby użytkowników pogorszył wyniki finansowe, przez co konieczne były cięcia i zwolnienia.

Na domiar złego w sierpniu 2013 Nokaut.pl dostał kolejny poważny cios od Google, które zablokowało dostęp do porównywarki i części współpracujących z nią sklepów. Miało to swoje konsekwencje nie tylko finansowe ale i wizerunkowe. To wszystko doprowadziło do strat w Grupie Nokaut.

Pod koniec 2013 roku przyszedł kolejny cios Google uruchomiło w Polsce usługę Product Listing Ads, która wyświetla w wynikach wyszukiwania produkty sklepów internetowych dopasowane do zapytania wraz z ich cenami. Wszystko to sprawiło, że nawet po zdjęciu przez Google filtra, porównywarki cen nie odzyskały dawnego ruchu z wyszukiwarki i cały czas notują konsekwentny spadek ilości odwiedzin.

Zmiany we władzach spółki

Z dniem 28 stycznia rezygnację złożył prezes grupy Nokaut i współzałożyciel firmy, Michał Jaskólski. Pozostał jednak prezesem w dwóch spółkach zależnych – Nokaut.pl oraz SklepyFirmowe.pl.Ze spółki odszedł także członek zarządu, Patryk Kitowski. Funkcję prezesa przejął drugi z współzałożycieli Grupy Nokaut Wojciech Czernecki, który był prezesem Nokautu w latach 2006 ? 2013. Potem przeszedł do rady nadzorczej, został jej przewodniczącym.

Notowania Giełdowe

Od debiutu na giełdzie w marcu 2012 roku Grupa Nokaut straciła ponad 90%. Z ponad 12 zł za akcję wycena spadła do 1,22 zł za akcję.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.