Zaufane opinie ceneo 2012„Zaufane Opinie” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych programów oceny sklepów internetowych w Polsce, prowadzony przez porównywarkę cen Ceneo.pl. Dzieje się tak dlatego ponieważ opinie zbierane są na podstawie ankiet wypełnianych przez osoby, które złożyły zamówienie on-line w sklepie internetowym objętym programem. Czytając opinię mamy pewność, że pochodzi ona od rzeczywistych Klientów sklepu. Serwis Ceneo.pl już po raz trzeci przygotował ranking najlepiej ocenianych i najbezpieczniejszych sklepów internetowych. Wraz z rankingiem sklepów został opublikowany obszerny raport ?Bezpieczeństwo i zaufanie ? filary polskiego e-commerce?. W raporcie zostały przedstawione wyniki badania przeprowadzonego w styczniu 2013 roku wśród osób kupujących w Internecie, oraz wśród e-sklepów.

Czym zaufane opinie różnią się od zwykłych?

Program Zaufane Opinie został uruchomiony przez Ceneo.pl w 2009 roku. System opiera się o internetowe ankiety, które są wypełniane przez tych klientów, którzy dokonali faktycznego zakupu w konkretnym sklepie internetowym. Fakt, że opinie pochodzą od samych klientów, stanowi dużą przewagę nad zwykłymi opiniami, które może wystawić każdy.

Obecnie internauci pozostawiają w serwisie około 2 tys. Zaufanych Opinii dziennie! Wewnętrzne badania na Ceneo pokazują, że oferty sklepów ze znaczkiem Zaufane Opinie są klikane nawet 23% częściej niż oferty bez tego znaczka ? nawet jeśli są droższe.W programie Zaufane Opinie bierze udział prawie 3000 sklepów, czyli 65% wszystkich sklepów na Ceneo.pl. W rankingu znalazły
się te spośród nich, które zostały najlepiej ocenione przez kupujących.

Metodologia oceny sklepów

Trzecia edycja Rankingu nie przynosi diametralnych zmian w metodologii. Sklepy prezentujące swoją ofertę na Ceneo zostały podzielone na 6 kategorii ?
1. Elektronika użytkowa
2. Motoryzacja
3. Multimedia
4. Styl życia
5. Świat komputerów i gier
6. Zdrowie i uroda

Sklepom w poszczególnych kategoriach przypisano punkty na podstawie następujących kryteriów:

a) Jakość obsługi ? kupujący oceniali ogólne wrażenie z zakupów w danym sklepie. Maksymalnie można było zdobyć 10 punktów.
b) Ocena za dostawę towaru ? oceniano szyb-kość wysyłki oraz to czy przesyłka nie uległa uszkodzeniu. Maksymalna liczba punktów do zdobycia ? 10.
c) Ocena komunikacji ze sklepem ? oceniano poziom komunikacji, czy sklep odpowiadał na maile i telefony oraz czy wystarczająco często informował o statusie zamówienia. Maksymalna ilość punktów do zdobycia ? 10.
d) Procentowy udział ofert ze zdefiniowanym statusem dostępności ? sprawdzano czy sklep informuje klienta o tym czy towar jest dostępny od ręki, czy jednak trzeba na nie-go dłużej poczekać. Punkty do zdobycia ? maksymalnie 3.
e) Uczestnictwo w Programie Ochrony Kupujących (POK) ? jeśli sklep jest objęty Pro-
gramem Ochrony Kupujących Ceneo.pl przez cały rok ? zdobywa 5 punktów.
f) Średnia miesięczna ilość Zaufanych Opinii ? im więcej Zaufanych Opinii sklep otrzymuje od swoich klientów, tym więcej punktów może zdobyć. (np. 100 opinii ? 1 pkt).
g) Punkty odbioru osobistego ? sklepy, które posiadają takie punkty otrzymują 3 punkty.
h) Jaki procent użytkowników poleca dany sklep ? w tej kategorii można zdobyć 10 punktów pod warunkiem, że sklep jest polecany przez co najmniej 98% klientów.

Każdy sklep mógł otrzymać maksymalnie 56 punktów.
Ranking powstał na podstawie prawie 600 tys. ankiet wypełnionych przez użytkowników między styczniem, a grudniem 2012 roku.

Dodatkowo biorąc pod uwagę duże zróżnicowanie rynku e-commerce w Polsce, dla po-szczególnych kategorii rankingowych przyjęto różną średnią miesięczną ilość opinii jako barierę wejścia do Rankingu. Wynika to z faktu, że w niektórych branżach jak RTV czy AGD sklepy mają większa ilość zamówień niż w branżach niszowych jak choćby zdrowie i uroda. Pod uwagę brana więc była specyfika po-szczególnych branż.

Ranking sklepów internetowych

Elektronika użytkowa
W tym roku w tej kategorii wygrał sklep Hurt.com.pl zdobywając 50 punktów. Jest to wynik lepszy o 5 punktów niż przed rokiem i awans aż o 6 pozycji. Sklep oferuje sprzedaż hurtową i detaliczną, specjalizuje się w sprzedaży baterii, akumulatorków, ładowarek, źródeł światła i artykułów elektronicznych. Drugie miejsce zajął sklep Oleole.pl, który sprzedaje m.in. telewizory, komputery i telefony. Trzecie miejsce to sklep Zadowolenie.pl oferujący również telewizory, sprzęt fotograficzny i AGD. Sklepy z miejsc 2 i 3 pojawiły się w zestawieniu po raz pierwszy. Ubiegłoroczny zwycięzca ? Redcoon.pl uplasował się na miejscu 8.

1. HURT.COM.PL 50
2. OLEOLE.PL 48
3. ZADOWOLENIE.PL 48
4. MEGAMARKET.COM.PL 48
5. CYFROWE.PL 47
6. EUKASA.PL 47
7. AGITO.PL 46
8. REDCOON.PL 46
9. FOTOZAKUPY.PL 45
10. MEGAMEDIA.PL 43

Motoryzacja
W tym roku pierwsze miejsce w kategorii motoryzacyjnej (opony, nawigacje GPS, akcesoria samochodowe) zajął sklep Abcgps.pl, oferujący sprzęt nawigacyjny, CB radia, ale też alkomaty czy bagażniki i foteliki samochodowe. Sklep cieszy się dużą renomą od dawna ? rok temu w naszym rankingu zajął miejsce drugie. Awans z pozycji trzeciej na drugą zanotował w tym roku, należący do Oponeo.pl, sklep Motostrada.pl specjalizujący się w sprzedaży opon. Miejsce trzecie to SwiatKierowcy.pl, debiutant w zestawieniu, oferujący liczne akcesoria samochodowe.

1. ABCGPS.PL 48
2. MOTOSTRADA.PL 48
3. SWIATKIEROWCY.PL 47
4. STREFAKIEROWCY.PL 47
5. SALON-OPON.COM 46
6. GEREX.PL 45
7. OPONYMAX.PL 45
8. OPONA.PL 44
9. SKLEPOPON.COM 43
10. OPOMARKET.PL 42

Multimedia
Pierwsze miejsce zajęła internetowa księgarnia Weltbild.pl. Niemiecki wydawca, do której na-leży ten sklep, zapowiedział jednak zamknięcie swojej działalności w naszym kraju. Na miejsce drugie spadła inna księgarnia ? Madbooks.pl ? ubiegłoroczny zwycięzca. Również trzecie miejsce na podium przypadło w udziale księ-garni internetowej ? Matras.pl. W pierwszej dziesiątce znalazły się ogólnie tylko cztery sklepy z rankingu ubiegłorocznego.

1. WELTBILD.PL 51
2. MADBOOKS.PL 49
3. MATRAS.PL 49
4. BOOKADOR.PL 48
5. EKSIEGARNIA.PL 48
6. AROS.PL 47
7. BONITO.PL 47
8. POCZYTAJ.PL 47
9. ALBERTUS.PL 46
10. CZARYMARY.PL 46

Styl życia
Ta bardzo pojemna kategoria obejmuje sklepy oferujące sprzęt dla hobbystów, sportowców, majsterkowiczów czy tych co chcą wyposażyć swoje mieszkania. Znalazły się tu też sklepy specjalistyczne, dla matek i dzieci oraz z modą, butami i dodatkami. Pierwsze miejsce w takim zestawieniu zdobył sklep Zooexpress.pl, w którym kupimy wszystko co niezbędne dla na-szych czworonożnych przyjaciół. Sklep był już laureatem pierwszej edycji z 2010 roku. Miejsce drugie zajął sklep NaStopy.pl. Jak sama nazwa wskazuje, oferuje on rozmaite skarpet-ki, rajstopy, ale także bieliznę i czapki. Miejsce trzecie to sklep KrainaZabawy.pl sprzedający najróżniejsze gry dziecięce i zabawki.

1. ZOOEXPRESS.PL 51
2. NASTOPY.PL 48
3. KRAINAZABAWY.PL 48
4. SPORT-SHOP.PL 48
5. BUTSKLEP.PL 48
6. ASPORT.PL 48
7. RAMTECH.PL 48
8. KRAKVET.PL 48
9. CZASZABAWY.PL 47
10. KROLESTWODZIECI.PL 47

Świat komputerów i gier

Na miejsce pierwsze ? awans z drugiego ? sklep X-Kom.pl, w którym kupimy cały sprzęt komputerowy. Sklep ten zaangażował do swojej kampanii reklamowej Kubę Błaszczykowskiego. Widać, że się opłaciło. Drugie miejsce zajął sklep serwisu Gram.pl. Znajdziemy tam wszystkie niezbędne informacje o grach komputerowych. Miejsce trzecie to z kolei Saturion.pl, który cały czas utrzymuje się w czołówce. W poprzedniej edycji również zajmował miejsce trzecie.

1. X-KOM.PL 51
2. GRAM.PL 51
3. SATURION.PL 51
4. PROLINE.PL 50
5. 3KROPKI.PL 50
6. DRUKUJ24.PL 47
7. SFERIS.PL 47
8. SKLEP.GRY-ONLINE.PL 44
9. ELEKTRONICZNYSWIAT.PL 44
10. DOMSARY.EU 41

Zdrowie i uroda

Podobnie jak przed rokiem, kategoria ta została zdominowana przez perfumerie. Sklepy z kosmetykami i perfumami zajęły wszystkie miejsca na podium. Miejsce pierwsze przypadło sklepowi Perfumeria.pl. Warto wspomnieć, że sklep ten wygrał Ranking po raz trzeci z rzędu! Miejsce drugie, awans o dwie pozycje, za-jęła inna perfumeria ? E-glamour.pl. Ostatnie miejsce na podium przypadło sklepowi Iperfumy.pl, który awansował aż z miejsca dziewiątego.

1. PERFUMERIA.PL 52
2. E-GLAMOUR.PL 51
3. IPERFUMY.PL 51
4. CEFARM24.PL 51
5. PERFUMESCO.PL 50
6. ALELEKI.PL 49
7. PERFUMY-PERFUMERIA.PL 49
8. PERFUMERIA-EUFORIA.PL 49
9. JAKZDROWKO.PL 48
10. EKOBIECA.PL 48

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.