Kupując przez internet jako konsumenci mamy dużo większe prawa niż dokonując takich samych zakupów w sklepie stacjonarnym. Jednak zakupy internetowe wiążą się również z dużo większym ryzykiem. Głównie za sprawą nieuczciwych sprzedawców. Wystarczy wspomnieć takie sklepy jak MarkowyStyl.pl, 66procent.pl czy RetroBut.pl – wszystkie one oszukiwały klientów na masową skalę. Każda taka sytuacja sprawia, że część oszukanych konsumentów będzie bardziej powściągliwa w dokonywaniu zakupów a już na pewno bardziej ostrożna.

Jak się nie dać oszukać.

1. Sprawdź opinię o sklepie

Po pierwsze przed zakupem w sklepie za pierwszym razem warto poszukać opinii o sklepie. Gdzie?  Jest kilka serwisów, które zbierają opinie o sklepie, jednym z popularniejszych jest serwis Opineo.pl. Warto jednak po za sprawdzeniem Opineo wpisać nazwę sklepu w wyszukiwarce i sprawdzić czy nie pojawią się jakieś alarmujące opinię na temat takiego sklepu.

Czy warto ufać tym opiniom? Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że opinię, zwłaszcza te pozytywne często pisane są na zlecenie sklepu internetowego. Może się również zdarzać oczernianie sprzedawcy przez nieuczciwą konkurencję. Jednak sprawdzając datę opinii, możemy się przekonać od jak dawna sklep funkcjonuje i sprzedaje swoje produkty. Jeżeli sklep ma powyżej roku a opinie na jego temat są podzielone mamy duże prawdopodobieństwo, że nie jest to sklep wydmuszka, który powstał tylko po to by kogoś oszukać.

2.Sprawdź dane przedsiębiorcy

Sklep mam obowiązek podania swoich danych na stronie kontaktu lub regulaminie. Posiadając te dane możemy zweryfikować je w bazie CEIDG lub w przypadku spółek na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

3.Sprawdź adres sklepu na mapie Google

Czasami się okazuje, że oszuści są tak pewni swego, że podają adres, który nie istnieje. Tak było w przypadku sklepu MarkowyStyl.pl. Dlatego czasem warto zajrzeć na mapę i sprawdzić czy przypadkiem sklep nie znajduje się w szczerym polu.

4.Zadzwoń do sklepu

Większość sklepów podaje numer telefonu. Jeżeli masz wątpliwości zadzwoń i porozmawiaj ze sprzedawcą.

 

Zostałem oszukany, co dalej?

Nawet jeżeli będziemy wyjątkowo ostrożni. Może się zdarzyć, że padniemy ofiarami oszustwa. Co zrobić w takim przypadku jeżeli już zostaniemy oszukani lub uważamy, że sprzedawca łamie nasze prawa?

W pierwszej kolejności możemy zgłosić się do UOKiK. Zgodnie z obowiązującym prawem, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejmuje działania w przypadku naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Natomiast w sprawach indywidualnych bezpłatną pomoc prawną konsumenci mogą uzyskać u miejsckich lub powiatowych rzeczników konsumentów, którzy mają obowiązek zapewnienia bezpłatnej porady konsumenckiej i prawnej w zakresie ochrony interesów konsumentów. Należy w tym celu skorzystać z wyszukiwarki na stronie UOKiK.

Po uzyskaniu porady prawnej będziemy mieli zapewne dwie możliwości dochodzenia swoich praw. Będzie to albo postępowanie cywilne, albo postępowanie w procesie karnym.

Postępowanie karne może okazać się korzystniejsze i tańsze niż cywilne, zwłaszcza jeżeli ofiarą oszustwa padło więcej osób. Duża liczba poszkodowanych może wywołać większe zaangażowanie organów powołanych do ścigania przestępstw, zwłaszcza, że rośnie wówczas tzw. społeczna szkodliwość niebezpieczeństwa czynu.