Wakacje plWirtualna Polska przejęła 100% udziałów w gdańskiej spółce Enovatis SA, właściciela serwisów Wakacje.pl, Easygo.pl i Wypoczynek.pl. Wartość transakcji to 84 mln zł. Grupa WP tym zakupem kontynuuje inwestycje na rynku e-commerce w Polsce, wchodząc tym razem w dynamicznie rozwijający się segment sprzedaży ofert turystycznych online. Zakup wiąże się z realizowaną już od pewnego czasu strategią Grupy WP „content meets commerce”, która polega na wykorzystaniu potencjału oglądalności serwisów do generowania sprzedaży. Celem spółki jest osiąganie w przyszłości 50% przychodów z rynku e-commerce.

Podstawę działalności spółki Enovatis stanowi sprzedaż pakietów wycieczkowych i ubezpieczeń w kanale online. Firma jest największym agentem turystycznym online (OTA) w Polsce. Warto zauważyć, że marka Wakacje.pl prowadzi również sieć franczyznową biur turystycznych, która posiada 82 biura w 62 miastach Polski.

Inwestycja Grupy WP w Enovatis wiąże się nie tylko ze wzbogaceniem portfolio produktowego Grupy o nowe, mocne brandy, ale też poszerzeniem zespołu WP o managerów i ekspertów z zakresu e-commerce turystycznego. Firma zatrudnia ponad 150 osób w gdańskiej centrali spółki i posiada m.in. czynne 7 dni w tygodniu call center.

Liczba użytkowników portali turystycznych Enovatis systematycznie rośnie, co spółka zawdzięcza sile marki wakacje.pl oraz poziomowi obsługi klienta i szerokości dostępnej oferty. W szczycie sezonu letniego 2015 r. serwisy odwiedzało średnio ponad 43 tysiące użytkowników dziennie (wzrost o 27% rok do roku).

 

Zakup Enovatis to największa transakcja od połączenia WP i o2. Znacząco zbliża nas do przyjętego wówczas strategicznego celu, jakim jest osiągnięcie 50% przychodów i EBITDA Grupy z rynku e-commerce. Inwestycja w segment turystyczny świetnie wpisuje się w naszą filozofię wspomagania Polaków w ich decyzjach konsumenckich, w tym przypadku dotyczących wyboru biura podróży i miejsca spędzania wolnego czasu ? mówi Jacek Świderski, Prezes Wirtualnej Polski Holding.

Jesteśmy pod wrażeniem sukcesów rynkowych spółki w ostatnich latach, za którymi stoi 150-osobowy zespół Enovatis S.A. ? dodaje.

Inwestujemy w segment o silnych napędach rynkowych wspieranych megatrendami bogacenia się społeczeństwa, wzrostu częstotliwości wyjazdów urlopowych i aktywności turystycznej mieszkańców mniejszych miejscowości. W szybkim tempie zwiększa się skłonność i zaufanie Polaków do e-shoppingu. Zgodnie z prognozami rynek OTA w Polsce będzie rósł w tempie ok 15-17%, a skuteczność operacyjna i siła marki wakacje.pl skutkuje zwiększaniem udziału Enovatis w tym rynku. ? mówi Grzegorz Czapski, VP Corporate Development Grupy Wirtualna Polska.

 

Spółka Enovatis SA ma własne rozwiązania służące do monitorowania poziomów konwersji w całym przebiegu ścieżki zakupowej klienta i obsługi posprzedażowej. Istotną przewagą Enovatis jest jej know-how w dziedzinie wykorzystania danych (Big Data), co pozwala m.in. na specjalistyczną personalizację i sortowanie oferty, rozróżnianie grup klientów oraz ich potrzeb, dynamiczne prezentowanie i dostarczanie interesujących użytkownika treści.

Systematycznie poprawia się też wskaźnik konwersji wizyt na zakupy wycieczek. Spółka dysponuje unikatowymi rozwiązaniami służącymi do monitorowania poziomów konwersji w całym przebiegu ścieżki zakupowej klienta i obsługi posprzedażowej. Istotną przewagą Enovatis jest jej know-how w dziedzinie wykorzystania danych (Big Data), co pozwala m.in. na specjalistyczną personalizację i sortowanie oferty, rozróżnianie grup klientów oraz ich potrzeb, dynamiczne prezentowanie i dostarczanie interesujących użytkownika treści.