Tworzenie serwisów, które związane są z tematyką prowadzonego sklepu internetowego to doskonałe posuniecie marketingowe, które pozwala na zdobycie i ugruntowanie pozycji lidera w branży. Sklepy coraz częściej realizują tą strategię w mniejszej skali, głównie poprzez prowadzenie blogów i poradników związanych z metodami wykorzystania sprzedawanego asortymentu.

Zasadniczo istnieją dwie drogi tworzenia zaplecza tematycznego, które się wzajemnie nie wykluczają. Pierwsza z nich to budowa dużej ilości niewielkich serwisów, rzadko aktualizowanych ze zautomatyzowanym procesem pobieraniem treści (agregatory rss, agregatory parsujące treści z innych serwisów) lub taką w której użytkownicy tworzą treści sami.  Mogą to być blogi, sklepy internetowe, serwisy ogłoszeniowe, poradniki, narzędzia internetowe, katalogi etc.  Nie chodzi bynajmniej o serwisy spamowe, tylko takie w których treść będzie atrakcyjna dla użytkowników. Założeniem tego podejścia jest stworzenie dużej ilości serwisów, które nie będą często aktualizowane.

Druga droga to tworzenie serwisów, które poprzez atrakcyjne treści lub funkcjonalności maja duży potencjał wzrostu użytkowników.  Tego typu serwisy, wymagają większej dbałości, dużego nakładu pracy i czasu. Zarówno ze względu na konieczność dostarczania ciekawej i unikatowej treści jak i poświęcania czasu na moderowanie zawartosci treści tworzonych przez użytkowników (np. w przypadku forum) i ogólny rozwój serwisu.

We wszystkich serwisach możemy prowadzić działania promocyjne, które pozwolą nam na pozyskanie nowych klientów i umocnienie naszej pozycji rynkowej.

Tworzenie własnego zaplecza nie jest zadaniem łatwym, jednak budowa serwisów tematycznych pozwala na osiągnięcie kilku korzyści. Można dzięki nim znacząco poprawić swoją pozycje w wyszukiwarce google, prowadzić za ich pomocą działania marketingowe czy budować społeczności, które są potencjalnie zainteresowane naszym produktem.

Korzyści z posiadania własnego zaplecza:

1.Społeczność

Zaplecze możemy wykorzystać do  budowy społeczności, która potencjalnie będzie zainteresowana zakupem naszych produktów w sklepie internetowym. Trudno zbudować taką społeczność wokół samego sklepu, który jest katalogiem produktów. Możemy ją jednak stworzyć wykorzystując do tego zupełnie inne mechanizmy takie jak blogi czy fora, gdzie internauci bedą mieli możliwość interakcji i wymiany wiedzy miedzy sobą.
2.Pozycjonowanie
Dzięki podlinkowaniu serwisów możemy podwyższyć swoja pozycję w wyszukiwarce google na najważniejsze słowa kluczowe związane z naszym biznesem.
3.Marketing
Wszystkie serwisy możemy wykorzystywać do prowadzenia działań marketingowych. Jednym z najprostszych jest umieszczenie w serwisach banerów reklamowych. w tym celu możemy wykorzystać ad serwer, dzięki czemu w prosty sposób zmienimy reklamy na wszystkich serwisach. Ma to duże znaczenie w przypadku jeżeli posiadamy zaplecze składające się z kilkudziesięciu lub kilkuset serwisów. W ten sposób możemy prowadzić darmowe kampanie odsłonowe.
4.Email marketing
Z wszystkich serwisów możemy pozyskiwać adresy email, które wykorzystać możemy do promocji sklepu. Ważne aby nie były one zbyt nachalne i częste, w końcu użytkownicy nie zapisali się na newsletter sklepu tylko innego serwisu.

 

Jakie zaplecze jest nam potrzebne?

Typów serwisów może być wiele, wszystko zależy od profilu naszego sklepu i naszej pomysłowości. Należy jednak pamietać aby infrastrukturę serwisów odseparować od sklepu – korzystać z serwerów o innym ip. Zarówno ze wzgledów bezpieczeństwa jak i algorytmu wyszukiwarki google. Ważne aby serwisy były powiązane tematycznie z naszą działalnością i były użyteczne dla internautów. Mogą to być serwisy, którym nie bedziemy poswięcać dużo czasu, a które będą interesujące dla naszych potencjalnych klientów. Przykladowo jezeli prowadzimy sprzedaz kwiatów przez internet, możemy stworzyć serwis z życzeniami na wybrane okoliczności takie jak dzień babci, dzień mamy itd. W ten sposób tworzymy bogatą bazę treści dla internautów chcących podarować komuś prezent – a więc potencjalnie naszych klientów (nasza grupa docelowa). Umieszczając w odpowiednich miejscach banery reklamowe, możemy sprzedawać swoje produkty i usługi. Zaletą takiego rozwiazania jest to, że nie musimy często aktualizowac treści w serwisie i nie jest ona droga.

 

Jak duże zaplecze jest nam potrzebne?

Wszystko zależy od siły naszej konkurencji i środków jakimi dysponujemy. Zarówno tych jakie potrzebne są do utrzymania całej infrastruktury (serwery, domeny) jak i tych potrzebnych na jej stworzenie i rozwój, taki jak zakup treści do serwisu lub zatrudnienie osób, które będą tą treść dostarczać.  O ile uda nam się prowadzić jedno forum, watpliwe jest uruchamianie drugiego o tej samej lub pokrewnej tematyce. Dlatego musimy przemyśleć jakiego serwisu potrzebujemy. Czasem jeden serwis, który odniesie duży sukces może być bardziej pomocny dla naszego biznesu niż 100 małych serwisów.

 

Budowa własnego zaplecza nie jest drogą dla każdego. Czasem lepiej przeznaczyć środki, które mielibyśmy wydać  na stworzenie i utrzymanie własnego zaplecza,  na zatrudnienie firmy pozycjonerskiej, wykup reklam adwords i reklam na innych serwisach. Przy czym należy zaznaczyć, ze tworzenie własnego zaplecza wcale nie wyklucza korzystania z tych metod (adwords, reklama, firma pozycjonująca) . Takie działanie wpisuje się jednak w szerszą strategie marketingową, która zakłada pozyskiwanie klientów z różnych źródeł.

 

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.