Statystyki FacebookTrudno wyobrazić sobie dzisiaj prowadzanie działań marketingowych bez korzystania z socialmedia, w szczególności Facebooka. W zasadzie każdy poważny biznes i marka prowadzą z większym lub mniejszym sukcesem swoje Fanpage. Już od jakiegoś czasu powstają narzędzia pozwalające na monitorowanie działań na Facebooku, nie tylko ilości fanów ale również ich zaangażowania. Do grona serwisów udostępniających statystyki z Facebooka dołącza serwis Wisetrends.com.W tej chwili serwis przedstawia głównie zestawienie topowych Fanpage’ów z podziałem na kategorie. Jednak wkrótce w serwisie mają pojawić się bardziej zaawansowane funkcje łącznie z opcjami płatnymi – monitorowania stron klientów. Zastawienia pogrupowane są w ponad 30 kategorii, dodatkowo możemy zapoznać się z bardziej szczegółowymi informacjami na temat każdego z opublikowanych Fanpejdży. Atutem serwisu jest aktualizacja danych co godzinę.

Do oceny Fanpejdża serwis stworzył swój własny index oceny nazwany WiseIndex. Oto jak tłumaczą działanie jego twórcy:

„WiseIndex to stworzony przez nas system punktacji wedle którego oceniamy jak dobrze dana marka radzi sobie z działaniami w Social Media. Większość rankingów, które dotychczas pojawiały się w internecie, oparta była wyłącznie na wielkości (liczbie fanów). Wierzymy, że o wartości danego fan page?a mówi nie tylko ilość fanów, ale zaangażowanie jakie potrafi wypracować marka dzięki swoim bieżącym działaniom. Dlatego WiseIndex ocenia m. in. takie wskaźniki jak PTA (People Talking About), stopień zaangażowania czy responsywność administratorów”. W statystykach publikowane są również wykresy pokazujące częstotliwości publikacji i rankingi najpopularniejszych wpisów.

Kategorie Facebook

Lista kategorii Wisetrends.com

Podsumowanie

Serwis zapowiada się bardzo ciekawie. Istnieją co prawda serwisy o podobnej funkcjonalności jaką chce oferować WiseTrends ale konkurencja w tym segmencie wszystkim wyjdzie na dobre, szczególnie użytkownikom. Liczymy na jak najszybsze uruchomienie nowych funkcjonalności i życzymy powodzenia. Poniżej przedstawiamy zestawienie Top Fanpejdży kategorii ecommerce.

Ecommerce Facebook

Najpopularniejsze Fanpage w Kategorii ecommerce – według serwisu Wisetrends.com – 10.04.2013

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.