Logo WP1 marca 2012 Wirtualna Polska postanowiła zamknąć swój sztandarowy projekt ecommerce, porównywarkę cen Tanio.pl, która istniała w internecie od października 2009 roku. Niewątpliwie krok ten trudno nazwać sukcesem, pomimo silnego wsparcia marketingowego (między innymi kampania zataniści), porównywarce nie udało się na stałe przebić ani do świadomości internautów ani do megapanelu. Na mocy umowy podpisanej 1 grudnia 2011 roku pomiędzy WP a porównywarką cen Nokaut.pl, od 1 marca 2012 adres tanio.pl przekierowuje na adres nokaut.pl. WP zobowiązała się również, do promocji porównywarki nokaut.pl w swoim serwisie. Zamiast ikony Tanio.pl w nagłówku pojawił się Nokaut.pl a na dole strony wprowadzono oferty z porównywarki. Dzięki temu, serwis Nokaut spodziewał się dodatkowego ruchu na poziomie 500 000 użytkowników ” Szacujemy, że dzięki nawiązanej współpracy Nokaut.pl zyska nawet 500 000 nowych Użytkowników ? mówi Tomasz Maj, E-commerce Director Grupy Nokaut SA” (cytat ze strony nokaut.pl). I rzeczywiście po lutowym dołku, w którym Nokaut miał nieco ponad milion użytkowników, w marcu 2012 było ich już 2 623 728.

Porównywarka cen

Miejsca na stronie głównej WP.pl gdzie promowana jest porównywarka Nokaut.pl

Jak wyglądała umowa miedzy WP a Nokaut

Z treścią umowy możemy zapoznać się w załączniku 2 do Prospektu Emisyjnego(Nokaut wchodził w tym czasie na giełdę). Czytamy w nim, że:

    • Nokaut miał dostawać 40 % wartości netto kampanii reklamowych zleconych przez WP, realizowanych na powierzchni reklamowej serwisu internetowego Nokaut.pl w danym miesiącu kalendarzowym
    • 50 % wartości netto zrealizowanych z wykorzystaniem powierzchni reklamowej serwisu internetowego Nokaut.pl – w ramach współpracy stron o charakterze niestandardowym.

Oznacza to, że WP płaciła jedynie połowę wartości reklamy jaką mogła sprzedawać za pośrednictwem swojej sieci Adtotal na serwisie Nokaut.pl.

  • Dodatkowo Nokaut zobowiązał się do przekazywania comiesięcznej opłaty stałej w wysokości 30 000 zł i opłaty zmiennej „w wysokości 40% przychodów należnych Emitentowi od jego partnerów za przekierowanie (przeklik) każdego użytkownika serwisu internetowego Nokaut.pl.”

Ciekawy układ, dwie strony zyskują. WP może zmonetyzować serwis, który i tak planuje zamknąć, a Nokaut zyskuje dodatkowych użytkowników, dzięki czemu może umocnić swoja pozycję wicelidera (za Ceneo.pl). Co ciekawe w programie partnerskich, Nokaut przekazuje 75% prowizji od zarobku na pozyskanym partnerze. W przypadku Wirtualnej Polski jest to 40%. Jednak w dniu 25 lipca, czyli niespełna 5 miesięcy od wejścia umowy w życie. Zarząd Grupy Nokaut S.A. informuje, że otrzymał od Wirtualnej Polski S.A. oświadczenie o wypowiedzeniu umowy zawartej dnia 1 grudnia 2011 roku, przedmiotem, której była współpraca w zakresie promocji serwisu nokaut.pl, a także zlecanie i emisja reklam w serwisie nokaut.pl. Umowa wygasa 31 stycznia 2013.

Co to może oznaczać?

Bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest uruchomienie przez Wirtualna Polskę nowego projektu ecommerce. Jaki inny sens miałaby rezygnacja z umowy z Nokautem. Być może chodzi o renegocjacje, ale wydaje się to dosyć wątpliwe, z uwagi na to, że umowa jest dla WP korzystna (pomimo tych 40% WP zyskuje dodatkowe profity). Czekamy zatem co nowego w obszarze ecommerce w roku 2013 przygotuje dla nas Wirtualna Polska.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.