Komisja EuropejskaKomisja Europejska opublikowała raport konsumencki, według którego tylko 35 procent Europejczyków robiących zakupy przez internet ma zaufanie do sprzedawców z innych krajów z terenu wspólnoty. Komisja szykuje się do wprowadzenia przepisów, które mają na celu ujednolicenie zasad dotyczących e-handlu w Europie. Ma to doprowadzić do większej konkurencyjności na rynku ecommerce i nakłonienia Europejczyków do częstszych zakupów w innych krajach wspólnoty.

Raport wskazuje na niesłabnąca popularność zakupów w sieci. W 2012 roku aż 45% Europejczyków dokonało chociaż jednego zakupu za pomocą internetu co jest aż 5% wzrostem w porównaniu do 2010 roku. Autorzy raportu przewidują, że odsetek ten przekroczy 50% już w 2015 roku. Jak pokazuje poniższy wykres cały czas znajdujemy się w tym zestawieniu poniżej europejskiej średniej.

Zakupy w internecie staja się coraz powszechniejsze co nie przekłada się niestety na wiedzę dotycząca praw konsumenckich. Aż siedmiu na dziesięciu Europejczyków nie wie co robić, gdy otrzymują produkty, których nie zamawiali.

Europejczycy coraz chętniej robią zakupy w internecie ale najczęściej korzystają z oferty rodzimych sklepów internetowych. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Głównie jest to wynik mniejszego zaufania do sprzedawców spoza własnego kraju i związana z tym niepewność. Swój wpływ mają na to również bariery językowe i problemy z płatnościami np. kartą, która nie jest obsługiwana przez sprzedawce. Kolejną barierą są problemy z dostarczeniem zamówienia. Co ciekawe aż 7,3% klientów, którzy zamówili towar w sklepie spoza swojego ojczystego kraju spotkało się z odmową wysłania towaru przez sprzedawce.

Europa

Odsetek osób z populacji kraju, które dokonały zakupów w internecie na przestrzeni ostatnich 12 mięsięcy.

Podsumowanie

Raport i działania Komisji Europejskiej wskazują kierunek, w którym rozwijać się będzie europejski ecommerce w najbliższych latach. Czyli próby stworzenia spójnego europejskiego rynku w obszarze e-handlu. To jak szybko to nastąpi a może przede wszystkim jak szybko przekonają się do niego konsumenci, zależeć będzie od tego czy Komisji Europejskiej uda się uregulować najważniejsze przepisy dotyczące ochrony praw konsumentów.

Cały raport znajdziecie tutaj.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.