telezakupyRynek e-commerce w Polsce rozwija się coraz dynamiczniej już nie tylko w obszarze dystrybucji za pośrednictwem internetu ale również telewizji.  Z początkiem września wystartował nowy serwis telezakupowy TVokazje.pl. Głównym inwestorem serwisu jest Kino Polska S.A, spółka notowana na GPW, zajmująca się promocją polskiego kina, dostępna w największych sieciach kablowych i na wszystkich platformach cyfrowych. I to właśnie w kanałach telewizji kablowej zobaczymy pierwsze bloki promocyjne serwisu TvOkazje.pl.

Pod pojęciem e-commerce rozumiemy handel elektroniczny, w którym transakcje zawierane są w sieci. Warto jednak przypomnieć, że pojawienie się pierwszych e-sklepów nastąpiło dopiero w roku 1992, głownie dzięki zniesieniu przez rząd USA zakazu komercyjnego wykorzystywania Internetu. Wówczas sklepy oferowały jedynie możliwość przejrzenia oferty poprzez witrynę www, a zamówienie można było złożyć tylko telefonicznie. Te czasy z pewnością już nie wrócą w formie w jakiej występowały przed dwiema dekadami. Jednak telezakupy czerpią właśnie z tej tradycji, bazując na zakupach impulsywnych dokonywanych przed szklanym ekranem. Wraz z rozwojem nowych technologii zakupy za pomocą telewizora będą jeszcze łatwiejsze i bardziej dostępne. Oczywiście bariera wejścia do telewizji jest na tyle wysoka, że konkurencja w tym segmencie jest niewielka. W przeciwieństwie do internetu sprzedaż za pośrednictwem telezakupów nie jest tak prosta i dostępna.

Telezakupy w Polsce

W Polsce liderem są Telezakupy Mango, które działają na polskim rynku od 1989 roku. Obecnie za marką stoi silna grupa kapitałowa, właściciel TVN – Grupa ITI. To właśnie dzięki zasięgowi telewizji TVN, telezakupy mogły zyskać taką popularność i rozpoznawalność. Mało kto nie kojarzy Telezakupów Mango, nawet jeżeli nie korzystaliśmy nigdy z ich oferty to niemal pewne jest, ze natknęliśmy się kiedyś ich reklamy. ITI szacuje, że stopień penetracji gospodarstw domowych przez Telezakupy Mango 24 wynosi  63%. Przy czym penetracja gospodarstw domowych oznacza procent gospodarstw domowych w Polsce, które są w stanie odbierać odpowiedni kanał.

Dane z przed pięciu lat (2009 rok) jakie opublikował Newsweek na temat Telezakupów Mango mówiły o liczbie 500 tys. klientów rocznie i przychodach rzędu 90 mln zł. Biorąc pod uwagę niemal 50-procentowy udział Mango w rynku dawało to wartość rynku na poziomie 180 mln zł. Jednak od tego czasu przychody te systematycznie spadały. W 2011 roku przychody Mango Media to już niewiele ponad 48 mln zł. W 2012 roku przychody zmniejszyły się do niecałych 37 mln zł. W roku 2013 nie przekroczyły 32 mln zł.  W tym roku mamy jednak do czynienia z pewnym odbiciem w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2014 roku przychody ze sprzedaży towarów wzrosły o 1,3 mln zł ( 10,1%) do nieco ponad 14 mln w stosunku do analogicznego okresu z 2013 roku.

Telezakupy w Niemczech

Za naszą zachodnią granica kanał sprzedaży telewizyjnej kwitnie. Rynek teleshoppingowy w Niemczech podzielony został między 3 głównych graczy QVC, HSE24 i Channel 21. Liderem jest QVC.de, które posiada w swojej ofercie ponad 18.000 produktów, począwszy od biżuterii i mody poprzez produkty dla domu kończąc na rzemiośle i produktach artystycznych. Przychody QVC w 2012 roku wyniosły 743 mln euro a zysk ze sprzedaży to 139 mln euro co odpowiada marży prawie 19%. Druga pod względem wielkości firma telezakupowa w Niemczech, również osiągnęła imponujące przychody, w 2013 było to 551 mln euro. (źródło danych o telezakupach w Niemczech: textilwirtschaft.de)

W Niemczech podobnie jak w Polsce formuła prezentacji, którą stosują serwisy telezakupowe, jest traktowana z pewnym przymrużeniem oka. Jednak liczby przemawiają na korzyść tego kanału sprzedaży, który w połączeniu z dodatkowymi kanałami ecommerce ma możliwości dynamicznego rozwoju. TvOkazje chcą wprowadzić nową jakość w telezakupach, dlatego cały czas poszerzają asortyment i partnerów telewizyjnych, w których publikowane są bloki reklamowe.

 

Dla jasności, musimy dodać, że uczestniczyliśmy w procesie uruchamiania tego serwisu i cały czas mu kibicujemy. Jesteśmy między innymi autorami poniższej animacji: MarketingAD.pl

 

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.