Target CorpAmerykański gigant handlu detalicznego Target Corp padł ofiarą ataku hakerskiego, który doprowadził do kradzieży danych kart kredytowych blisko 40 mln klientów (większej liczby niż mieszkańców Polski). Hakerom udało się działać niezauważenie przez niemal 3 tygodnie, zaczynając dnia poprzedzającego Święto Dziękczynienia (28 Listopada) do 15 grudnia. Czyli w samym środku sezonu świątecznych zakupów. Target Corp zorientował się, że coś jest na rzeczy po zwiększonej ilości transakcji za pomocą kart kredytowych, które były kwestionowane przez klientów w ostatnich dniach. Łupem hakerów padły dane klientów, numer karty, data wygaśnięcia karty i „security” kod. Nie podano w jaki sposób udało się ukraść dane.

 

Wysokość strat

Target Corp jest trzecim największym detalistą w Stanach Zjednoczonych. Po za siecią marketów posiada również sklep internetowy Target.com. Skala biznesu rzutuje na skale strat jakie może ponieść firma w związku z kradzieżą danych. Szacowany koszt przy masowej kradzieży danych średnio wynosi $17 straty na jedno skradzione konto. Wliczając w to dodatkowe koszty procesów sądowych, informacji wysyłanych do klientów, wymiany kart itd. całkowite straty osiągnąć mogą $680 mln dolarów – powiedział Larry Ponemon z „think tanku” Ponemon Institute zajmującego się bezpieczeństwem danych.

Target.com

Screen sklepu internetowego Target.com

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.