Olx logoJeden z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych serwisów z darmowymi ogłoszeniami w Polsce – serwis Tablica.pl – zmienia nazwę na OLX.pl. Jest to już kolejny rebranding serwisu po przejęciu strony w 2010 roku przez Grupę Allegro. Serwis powstał w 2009 roku i początkowo nazywał się Szerlok.pl. W 2010 roku został przejęty przez Grupę Allegro aby w kwietniu 2011 zmienić nazwę na Tablica.pl.

Tym razem zmiana nazwy niesie za sobą głębsze strategiczne znaczenie. OLX to serwis ogłoszeniowy działający w ponad 107 krajach na świecie w 42 wersjach językowych. Jego właścicielem jest  koncern medialny z Republiki Południowej Afryki – Naspers, który jest jednocześnie właścicielem Grupy Allegro. Wprowadzenie do Polski marki OLX, jest kolejnym etapem dzięki, któremu Naspers chce ujednolicić nazwy swoich serwisów ogłoszeniowych na całym świecie.

Polska nie jest jedynym krajem, w którym logo OLX zastąpiło inną znaną markę. Niespełna miesiąc temu (19.03.2014) w Indonezji nastąpiła zmiana nazwy najpopularniejszego serwisu z ogłoszeniami Sulit.com.ph na OLX.ph. Z punktu widzenia Naspers, marka globalna jest dużo więcej warta niż szereg mniejszych, rozproszonych serwisów ogłoszeniowych funkcjonujących pod różnymi nazwami. Konsolidacja sprawi, że OLX stanie się marką bardziej rozpoznawalną i skorzysta na efekcie synergii, umacniając swoją pozycję jako jeden ze światowych liderów segmentu ecommerce serwisów ogłoszeniowych. Jeżeli się zastanowimy, uświadomimy sobie, że nie ma globalnego lidera serwisów ogłoszeniowych. Najwięksi ekomersowi gracze nie rywalizują ze sobą na tym polu. Być może koncernowi Naspers uda się stworzyć lidera rynku, który będzie rozpoznawalny na całym świecie. OLX  miesięcznie odwiedzany jest przez ponad 100mln użytkowników, generujących ponad 1,8 miliarda odsłon miesięcznie. Serwis jest liderem serwisów ogłoszeniowych w takich perspektywicznych rynkach jak Indie czy Brazylia.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.