Statystyki AllegroNiewiele osób odnotowało, że Allegro udostępniło swoim użytkownikom system statystyk, statystyki.allegro.pl. Najpewniej ze względu na to, że w tej chwili uruchomiona jest jedynie wersja beta udostępniona wybranej grupie użytkowników ale lada moment usługa ma być dostępna dla wszystkich użytkowników Allegro. Dotychczas na rynku istniały zewnętrzne aplikacje, umożliwiające sprawdzanie danych z serwisów aukcyjnych, między innymi Manubia i Tradewatch czy Cokupują.pl. Grupa Allegro wprowadzając swoją aplikację chce wspierać rozwój sprzedających i pomagać w doborze strategii sprzedażowych, dostarczając swoim użytkownikom narzędzi wspomagających sprzedaż i marketing w serwisie. Po zmianach, które zaszły w wyglądzie największego polskiego serwisu e-commerce widać, że serwis po za funkcjami czysto sprzedażowymi chce być platformą dającą duże możliwości marketingowe, rzecz jasna za dodatkową opłatą.

Statystyki Allegro zostały podzielone na dwie części ? „Moje statystki” oraz „Trendy”. Dane w zakładce Moje statystyki dotyczą wyłącznie własnego konta Allegro. W zakładce Trendy prezentowane są dane dla całego serwisu Allegro w wybranym zakresie czasu. Zakres raportu może zostać zmniejszony do wybranej kategorii.

Statystyki serwisu Allegro

Moje Statystyki Allegro.pl

Moje statystyki

Statystyki Allegro w czytelny i przejrzysty sposób, za pomocą tabel i wykresów pokażą sprzedającemu informację o własnej sprzedaży. Statystyki pozwalają na wyświetlanie danych o sprzedaży w określonym czasie. Ze statystyk dowiemy się o liczbie sprzedanych i niesprzedanych przedmiotów oraz ofert Kup Teraz . Statystyki dotyczą zarówno ofert trwających jak i tych, które zostały zakończone. Na wykresach odczytamy wartość sprzedaży z możliwością analizowania wybranych kategorii. Bardzo ważnym elementem jest możliwość śledzenia kosztów poniesionych przy wystawianiu i promowaniu ofert w serwisie. Dzięki temu będzie można badać w jakim stopniu korzystanie z opcji dodatkowych wpływa na sprzedaż.

Trendy Allegro

Zakładka ta jest przydatna szczególnie dla osób, którzy dopiero planują wystartowaniem ze sprzedażą na Allegro lub dokonują analiz rynku ecommerce. Zakładka zawiera informacje o:

 • liczbie przedmiotów, które są dostępne na Allegro, przedmiotów nowo wystawionych oraz już niedostępnych (takich, które zostały sprzedane lub oferta, na której były wystawione, już się skończyła),
 • liczbie ofert dostępnych na Allegro, ofert dodanych i zakończonych.
 • Trendy Allegro

  Trendy Allegro.pl

  Dane z tej zakładki wyświetlane są dla ofert w całym serwisie Allegro lub tylko w wybranej kategorii. Dodatkowo można zmieniać zakres czasu prezentowanego raportu.

  Podsumowanie

  Statystyki.allegro.pl to dobre narzędzie analityczne dla sprzedawców i prawdopodobnie największy wskaźnik trendów ecommerce na polskim rynku. Dzięki, któremu można dowiedzieć się jakie kategorie są najbardziej interesujące pod względem generowanych obrotów i w jakich okresach obroty te są największe. To co szczególnie warto odnotować to możliwość śledzenia efektywności i kosztów prowadzonych działań marketingowych w ramach serwisu Allegro. Serwis zachęca w ten sposób sprzedawców do jeszcze aktywniejszych działań marketingowych wewnątrz portalu, które są opcjami płatnymi. Zwiększa w ten sposób swoje przychody ale jednocześnie pokazuje w przejrzysty sposób czy wydatki się zwracają. Może porównanie tego systemu do Google Adwords jest trochę na wyrost ale sama idea jest podobna tylko w ramach struktury wewnętrznej.

  Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.