Logo serwisu SqueezerNowy serwis Squeezer.pl bazuje na idei crowd shoppingu czyli o modelu, który zakłada wspólne dokonywanie zakupów celem osiągnięcia możliwie najniższej ceny. Idea jest prosta: większa liczba kupujących – niższa cena. Skąd znamy ten model? Z Groupona i innych serwisów zakupów grupowych, które na początku swojej działalności, stosowały ten właśnie model, wyświetlając informację o minimalnej ilości kupujących wymaganych do zrealizowania transakcji. Powoli jednak wszystkie serwisy zakupów grupowych kolejno wycofywały się z tego modelu, sprzedając kupony nawet jeżeli znalazł się na nie tylko jeden chętny.

Do pomysłu crowd shoppingu powraca serwis Squeezer.pl, w którym to klienci wybierają produkty lub usługi jakie chcieliby kupić w promocyjnej cenie.  Użytkownik wybiera interesujący go produkt lub sugeruje własny poprzez przycisk „chcę to”. Dzięki integracji z serwisami społecznościowymi, można zasugerować  swoim znajomym, ze również będą zainteresowani nabyciem takiego produktu w przystępnej cenie. Jeżeli zbierze się (bliżej nieokreślona przez serwis) wystarczająca ilość osób zainteresowana zakupem, uruchamiana jest sprzedaż.

Podsumowanie

Jednym z problemów tego rodzaju pomysłów jest to, że deklaracja zakupu wcale nie musi oznaczać rzeczywistej transakcji w przyszłości, kiedy zbierze się wystarczająca ilość chętnych.  Może okazać się, że ilość deklaracji zakupu diametralnie odbiega od rzeczywistych transakcji. Oczywiście jeżeli skala takiego przedsięwzięcia osiągnęłaby masową ilość, projekt mialby szanse powodzenia. Jednak serwis Squeezer.pl nie oferuje żadnego widgetu, który można byłoby instalować na innych serwisach (sklepach internetowych), czy przeglądarce jak ma to miejsce w przypadku serwisu Chce.to. Sgueezer.pl jest jedyni katalogiem produktów, który nie oferuje nic po za spisem przedmiotów i usług.

Innym „zabójczym”  zagrożeniem dla serwisów typu  Sgueezer.pl i Chce.to byłoby wprowadzenie przycisku „want” przez Facebooka, o którym spekuluje się od kilku mięsiecy.

Serwis Squeezer

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.