Social ecommerceW Polsce niepodzielnie rządzi Facebook ale trendy światowe są takie, że użytkownicy, zwłaszcza ci młodzi coraz częściej sięgają po alternatywne metody komunikacji. Jednym z takich narzędzi jest WeChat, który umożliwia komunikację ze znajomymi, tworzenie grup a także kont marek i produktów. Dane zresztą mówią same za siebie, od stycznia 2012 do stycznia 2013 liczba użytkowników tego komunikatora wzrosła o 500% z 50 mln do 300 mln. Dodać trzeba, że jest to komunikator bardzo chętnie wykorzystywany w urządzeniach mobilnych. Ten trend postanowił wykorzystać sklep YOOX, którego 42% procent klientów trafia do sklepu za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Yoox to sprzedawca dóbr luksusowych z kategorii moda, firma o włoskich korzeniach, która obecnie koncentruje się na rynku amerykańskim i chińskim. Bo właśnie Wechat to komunikator chiński i to w państwie środka święci swoje największe sukcesy. Nie wykluczone, że te doświadczenia i trendy, które rodzą się obecnie w Chinach, w przyszłości przyjmą się na rynku amerykańskim i europejskim. WeChat koncentruje się bowiem na czymś co nazwać można Social Ecommerce.

Czym jest zatem ten Social Ecommerce?

Kluczem do social ecommerce jest umożliwienie użytkownikom rozmawiania, dzielenia się i przekazywania informacji zwrotnej do siebie podczas zakupów przy jednoczesnym zachowaniu możliwości odstąpienia od tego i dokonywania zakupów w pojedynkę. Przykładowo korzystając z aplikacji Yoox na WeChat mamy możliwość podzielenia się z naszymi znajomymi stylizacją i zapytania ich o opinie. Poprzez oficjalne konto na WeChat mamy również możliwość konsultacji ze stylistą. Wiele osób ceni sobie zakupy online ale jednocześnie brakuje im możliwości wymiany informacji z jaką mamy do czynienia w przypadku tradycyjnych zakupów w sklepie. Bardzo często spotykamy się z taką potrzebą podczas zakupu ubrań lub stylowych dodatków. Yoox poprzez WeChat wypełnia te lukę dając możliwość wygodnego zakupu w pojedynkę przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu do dzielenia się opiniami na temat zakupów, zarówno ze znajomymi jak i specjalistami (stylistami).

Yoox and Wechat

Aplikacja oferuje szereg dodatkowych funkcji, jak Shake Your Style, gra która po połączeniu z kontem na Facebooku umożliwia poprzez potrząsanie telefonem, tworzenie losowych stylizacji. Aby stworzyć poczucie wyłączności na WeChat, Yoox oferuje specjalne stylizacje tylko dla użytkowników WeChat. Zresztą zobaczcie sami jak to działa.

 

 

Podsumowanie

Ponieważ aż 42% użytkowników Yoox korzysta z urządzeń mobilnych, jedną z najlepszych aplikacji do zagospodarowania tego kanału okazał się WeChat. Na wykresie przygotowanym przez serwis l2thinktank.com, widać wyraźnie jak sprzedawcy dóbr luksusowych w Chinach chętnie wykorzystują tą aplikację w działaniach marketingowych. Wszystko to również pokazuje jak dalece różni się rynek chiński od zachodniego. WeChat mimo tego, ze posiada polską wersje językową nie jest specjalnie popularny i nie należy obecnie upatrywać w nim wielkiej szansy na dotarcie do szerokiej „publiczności”. Jednak samo zjawisko social ecommerce wydaje się bardzo ciekawe i wciąż niewykorzystane. Sądzicie, że tego typu działania miały by szanse na polskim rynku?

Ecommerce w Chinach

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.