sklep_allegroGrupa Allegro uruchomiła konto sprzedawcy Sklep Allegro. W tej chwili jest to zaledwie kilkanaście produktów dla dzieci, których sprzedaż związana jest z nadchodzącym dniem dziecka. Wiele wskazuje na to, że Allegro przeprowadza testy sprzedaży zbliżonej do modelu oferowanego w sklepie Amazon. Amazon po za tym, że sprzedaje produkty samodzielnie, umożliwia sklepom internetowym prezentowanie i sprzedaż swojej oferty w Amazon Marketplace.

Przy tej okazji podniosło się wiele głosów sugerujących, że Allegro zaczyna bezpośrednią konkurencję ze swoimi użytkownikami. Warto przypomnieć, że Grupa Allegro już taką działalność prowadzi, jest właścicielem sklepów internetowych, które prowadzą sprzedaż za pośrednictwem serwisu transakcyjnego Allegro.pl. Takimi sklepami są chociażby Agito.pl czy Lazienkaplus.pl. Być może jest to kolejny krok do zmiany modelu biznesowego, który będzie podążał w kierunku profesjonalizacji i bezpieczeństwa transakcji firmowanych znakiem pomarańczowego A. Trudno winić Allegro, że wprowadza taką możliwość. Zakupy od Amazon kojarzą się z bezpieczeństwem zakupów i darmową dostawą. Na Allegro.pl, zakupy to cały czas wielka niewiadoma, która zależy od sprzedawcy i poziomu obsługi klienta, które oferuje. Konto „Sklep Allegro” może być krokiem w kierunku zapewnienie wysokiego standardu obsługi i pewności transakcji.

Jednak trudno uwierzyć, że Allegro zdecyduje się na skopiowanie modelu Amazona, który posiada rozbudowane centra logistyczne i bierze na siebie dużą część logistyki. Allegro o ile zdecyduje się na szerszą sprzedaż firmowaną własnym kontem sprzedawcy, oprze swoje działania na outsourcingu, gdzie cały proces dystrybucji realizowany będzie przez partnerów. A na koncie oferowane będą jedynie produkty sprawdzonych dostawców.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.