LOGO LPP H&MH&M ogłosił, że w przyszłym roku polscy klienci będą mogli kupować towary przez internet. W 2012 roku H&M rozpoczął sprzedaż online na terenie USA, na początku tego roku firma uruchomiła sklep internetowy we Francji, a we wrześniu w Chinach. W sierpniu wystartowała sprzedaż na rynku hiszpańskim oraz włoskmi. Szwedzki koncern zapowiada, że w 2015 roku otworzy sklepy internetowe nawet na 10 nowych rynkach w tym w Polsce. O popularności zakupów przez internet, H&M mógł się przekonać wypuszczając ostatnią limitowaną kolekcję Alexandra Wang. Wzmożony ruch w sklepach online, w tych krajach gdzie H&M prowadzi sprzedaż internetową, spowodował przerwy w działaniach strony sklepu. W Polsce kolekcja Alexandra Wang dostępna była tylko w kilku butikach dlatego bardzo szybko pojawiły się oferty na Allegro, które często były dwa razy droższe niż te same kreacje w sklepie stacjonarnym. Mimo tego klientów na kreacje sławnego projektanta nie brakowało.

Inne sieciówki również nie próżnują. Po przejęciu Wirtualnej Polski przez Grupę o2, bardzo duża część zespołu IT pracującego w głównej siedzibie Wirtualnej Polski w Gdańsku przeszła do innej dużej spółki z Pomorza – LPP. Właściciela takich marek jak Reserved, Cropp, House, Mohito czy Sinsay. A trzeba przypomnieć, że LPP to gigant z przychodami przekraczającymi 4 mld zł rocznie. Jednym słowem stać ich na wykorzystanie okazji i przejęcie wykwalifikowanych pracowników jak tylko nadarzyła się ku temu okazja.

LPP

LPP zatrudniła kilkanaście osób pracujących dawniej w Wirtualnej Polsce. Są to osoby pracujące zarówno we „frontendzie” (webdeveloperzy) jak i „backendowcy”. Jednym słowem LPP wykorzystał sytuację i przejął bardzo doświadczony zespół. Można się tylko domyślać i snuć przypuszczenia, że stoją za tym poważne cele biznesowe.

Spółka rozwija się bardzo dynamicznie, w tym roku LPP rozpoczął działalność na pierwszym rynku zachodnioeuropejskim. We wrześniu i październiku spółka uruchomiła sklepy Reserved w Stuttgarcie, Recklinghausen i Bremie. W listopadzie marka zadebiutuje w Hanowerze. W 2016 roku LPP otworzyć flagowe sklepy przy głównych handlowych ulicach Berlina (2 tys. mkw.). W październiku koncern rozpoczął także działalność w Chorwacji (salony Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay w centrum handlowym Arena w Zagrzebiu), a na Bliskim Wschodzie, w Katarze, marka Reserved swoich pierwszych klientów powita już na początku 2015 roku.

Równolegle po za tradycyjną ekspansją handlową LPP z pewnością chce poszerzać kanał sprzedaży internetowej. Stąd zapewne decyzję o budowie własnego, mocnego działu IT. Wygląda na to, że 2015 będzie rokiem, kiedy świat mody w Polsce poważnie zainteresuje się handlem internetowym.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.