showroomShowrooming to określenie zjawiska w którym konsument ogląda produkty w sklepie stacjonarnym a samego zakupu dokonuje w sklepie internetowym. Dzieje się tak dlatego, ponieważ cały czas lubimy sprawdzić jak produkt wygląda w rzeczywistości (zdjęcia tego nie oddadzą). W sklepie produkt można dotknąć i przetestować. Na dokonanie zakupów w internecie mają wpływ dwa czynniki. Po pierwsze cena, która jest zazwyczaj niższa niż w sklepie tradycyjnym czy markecie. Drugim ważnym czynnikiem, z którego coraz większa ilość konsumentów zdaje sobie sprawę, jest możliwość oddania towaru w ciągu 10 dni od otrzymania przesyłki bez podania przyczyny. Takich praw nie ma klient dokonujący zakupu w sklepie tradycyjnym, prawo gwarantuje zwrot tylko w przypadku jeżeli towar jest niezgodny z umową (np. jest uszkodzony). Sklepy tradycyjne mają prawo do prowadzenia własnej polityki zwrotów, która określa szczegółowo warunki i czas w jakim można towar zwrócić.  Co nie znaczy, że sklepy z niej nie korzystają. Szczególnie sieci odzieżowe są w tym względzie bardzo elastyczne. Inaczej sprawa ma się w przypadku sklepów z elektroniką, być może ktoś z was się o tym przekonał, próbując oddać sprzęt, który okazał się nie spełniać naszych oczekiwań w jednej z popularnych sieci z elektroniką.

Zjawisko „oglądactwa” jak określa się dosyć pejoratywnie showrooming jest bardzo aktualnym tematem, dlatego postanowiliśmy odświeżyć co nieco badania amerykańskiego IAB na ten temat. Badania zostały przeprowadzone na początku 2012 roku więc nie są w pełni aktualne, jednak pokazują pewien trend i dostarczają ciekawych informacji. Badania obejmowały branżę elektroniczną i zostały przeprowadzone wśród amerykańskich konsumentów. Wynika z niego, że 86% amerykańskich konsumentów kupuje elektronikę w sklepach internetowych a tylko 74% w sklepach tradycyjnych. (Suma poszczególnych odpowiedzi może wynosić ponad 100%, wynika to z faktu, ze można było udzielić więcej niż jedną odpowiedź na postawione pytanie).

Showrooming w branży elektroniki użytkowej - badania konsumentów amerykańskich na zlecenie IAB.

Showrooming w branży elektroniki użytkowej – badania konsumentów amerykańskich na zlecenie IAB.

Widać wyraźnie, ze popularność zakupów elektroniki w internecie jest sporo wyższa od zakupów w sklepach tradycyjnych. w badniu postanowiono również zapytac o intencje zakupowe osób, które wybierają się do sklepu stacjonarnego w celu „przetestowania produktu”. 27% osób idzie do sklepu tylko obejrzeć produkt z zamiarem jego zakupu przez internet. 25% idzie tylko obejrzeć bez zamiaru jego kupna ani w sklepie online ani stacjonarnym. 23% to osoby, które chciałyby kupić produkt na miejscu ale nie są jeszcze w pełni zdecydowane. Jest to aż co czwarty klient, dużo zależy w tym przypadku od osób odpowiedzialnych za obsługę klienta, fachowe doradztwo i pomoc. 58% to osoby, które wybierają się do sklepu stacjonarnego z zamiarem zakupu produktu.

Badanie dotyczące showroominu - potocznie zwanego "oglądactwem" - wśród amerykańskich konsumentów dokonujących zakupu elektroniki.

Badanie dotyczące showroominu – potocznie zwanego „oglądactwem” – wśród amerykańskich konsumentów dokonujących zakupu elektroniki.

Dokonywanie rozeznania na temat produktu w internecie (przed wizytą w sklepie) deklaruje 78% badanych. 21% spośród osób, które sprawdzają informacje o produktach w internecie robi to za pomocą urządzeń mobilnych, 73% za pomocą komputera. Pozostałe 6% nie zadeklarowało jakich urządzeń używa w tym celu. Konsumenci najczęściej sprawdzają ceny (80%), co chyba nie jest dla nikogo dużym zaskoczeniem. Prawie równie często jak ceny, poszukiwane są recenzję produktów (79%) i ich cechy (76%). Co ciekawe konsumenci poszukują przez internet cen produktów w sklepach stacjonarnych (59%). Co trzecia osoba sprawdza dostępność produktów w sklepach internetowych (33%). Ważnym elementem są tez rekomendacje znajomych przez internet, głównie za pomocą mediów społecznościowych. Spora część osób poszukuje równiez informacji o gwarancji (15%), godzin otwarcia sklepu (14%) i wskazówek dotyczących dojazdu do sklepu (6%).

Showrooming - badania branży elektronicznej w USA.

Showrooming – badania branży elektronicznej w USA.

Bardzo ciekawą informacją jest, że aż 31% konsumentów używa urządzeń mobilnych w celach związanych z podjęciem decyzji zakupowej podczas pobytu w sklepie. W większości przypadków informacje pochodzą z internetu, tylko 3% to telefony do rodziny i znajomych. Wynika to z dużej popularności Amazon PriceCheck app (46%) i aplikacji wspomagających showrooming, które umożliwiają zeskanowanie kodu i porównanie ceny produktów w sklepach internetowych (35%).

Showrooming

Showrooming

Podsumowanie

Dosyć kuriozalną sytuację opisała wyborcza.biz informując o działaniu jednego z australijskich sklepów, w którym klienci aby wejść do sklepu i obejrzeć towar muszą zapłacić opłatę w wysokości pięciu dolarów australijskich. Chyba jednak nie tędy droga. Wyjściem dla dużych sprzedawców obecnych dotychczas jedynie w kanale tradycyjnym jest uruchomienie sprzedaży online. Z tym zjawiskiem mamy zresztą do czynienia już od kilku lat. Cały czas pozostaje duży odsetek konsumentów, którzy idą do sklepu z zamiarem kupna produktu na miejscu i to od jakości ich obsługi w dużej mierze zależeć będzie czy go ostatecznie zrealizują.

Cały raport w języku angielskim można pobrać ze strony amerykańskiego IAB: link

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.