Piramida SEOW sierpniu 2012 roku Grupa Nokaut uruchomiła swój pierwszy serwis contentowy krolestwolazienek.pl, dzisiaj do tego grona dołączają kolejne serwisy tematyczne, związane z modą, stylem życia, sportem, dobrami luksusowymi i wystrojem wnętrz. Jednocześnie Nokaut.pl zapowiada uruchomienie w przyszłości nowych serwisów. Nowe portfolio serwisów tematycznych po za wspomnianym już serwisem krolestwolazienek.pl to:

  • modna.jestem.co oraz modny.jestem.co – serwisy modowe oparte o domene jestem.co
  • gwiazdka.conaprezent.pl i walentynki.conaprezent.pl – serwisy ?prezentowe? oparte o domenę conaprezent.pl
  • kuchnia.urzadzam.to serwis na temat urządzania kuchni
  • Sekundaminuta.pl , Luxlife.pl oraz fit.jestem.co – serwisy poświęcone stylowi życia

Tworzenia serwisów tematycznych związana z kategoriami oferowanych produktów, to dobra strategia wpisująca się w dywersyfikację pozyskiwania ruchu. W środowisku seo takie działania nazywane są budowa wartościowego zaplecza a wiec serwisów „satelickich”, które pośrednio lub bezpośrednio pomagają w promocji głównego serwisu. Niejednokrotnie pisaliśmy, że budowanie zaplecza jest również bardzo dobrą strategia dla sklepu internetowego. Zakładając, że serwisy osiągnął sukces, staną się źródłem dodatkowego wartościowego ruchu. Dlaczego wartościowego? Ponieważ trafią na niego użytkownicy potencjalnie zainteresowani przedmiotami opisywanymi na stronach. Serwisy uruchomione przez Nokaut umiejętnie wykorzystują serwisy społecznościowe, szczególnie Pinterest , który jest doskonałym medium do pozyskiwania i rozprzestrzeniania informacji.

Opinia

Można odnieść wrażenie, że treść w serwisach tworzona jest niskim kosztem i nie są to serwisy contentowe z prawdziwego zdarzenia a raczej agregatory słabych merytorycznie treści. Co wcale nie oznacza, że nie są one bardzo sprawnym i skutecznym narzędziem marketingowym. Grupa Nokaut jako pierwszy serwis e-commerce podjęła takie działania na szeroką skalę. Być może w przyszłości pokusi się na stworzenie serwisów, które miałyby szanse stać się liderami w swojej kategorii i kreatorami opinii. Zaprezentowane serwisy w obecnej formie, raczej takiej szansy nie mają. Ale wydaje się, że taki własnie jest ich zamysł.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.