mapa rosjiInsales.ru – rosyjska firma udostępniająca oprogramowanie sklepu internetowego w modelu SaaS – przedstawiła raport dotyczący kondycji rosyjskiego rynku e-commerce. Jak przekonują twórcy raportu nie widać oznak spowolnienia na rynku ecommerce i nic nie wskazuje na to, że miałyby one nastąpić. Według Insales, rosyjski rynek ecommerce B2C w 2013 roku osiągnął wartość 13,4 miliarda dolarów.  W stosunku do roku 2012 jest to 34% wzrost.

W raporcie znajdziemy również rozbicie rosyjskiego rynku ecommerce na sektory co pozwala na bliższe przyjrzenie się poszczególnym segmentom rynku. Niewątpliwym liderem podziału na kategorie jest obszar handlu Elektroniką i AGD, który generuje niemal 20% przychodu całego rynku. Drugie miejsce zajmują sklepy sprzedające odzież i obuwie, odpowiadają za 16,3% przychodów rynku ecommerce w Rosji. Na trzecim miejscu znajdują się komputery, laptopy i akcesoria, które odpowiadają za 11,9% rosyjskiego ecommerce. Na czwartym i piątym miejscu znajdują się sklepy z częściami samochodowymi i sklepy oferujące telefony wraz z akcesoriami, oba segmenty generują po 5,5% przychodu w rosyjskim rynku ecommerce. Poniżej wykres przedstawiający pozostałe segmenty rynku:

ecommerce Rosja

Segmenty ecommerce w Rosji.

Z pośród 5 największych segmentów rynku, najlepszą dynamikę wzrostu w porównaniu do 2012 roku odnotował sektor handlu akcesoriami samochodowymi:

  • Akcesoria samochodowe – wzrost o 43%
  • Ubrania i buty – wzrost o 34%
  • Elektronika i AGD – wzrost o 33%
  • Telefony i akcesoria – wzrost 0 32%
  • Komputery, laptopy i akcesoria – wzrost o 23%

Podział na regiony ecommerce

Tradycyjnie największe zakupy robią mieszkańcy Moskwy, którzy odpowiadają aż za 40% zakupów w sklepach internetowych w Rosji. Drugi w kolejności Sankt Petersburg odpowiada za zaledwie 9% zakupów internetowych w rosyjskim Runecie. To oznacza, że ??ponad 50% rosyjskich wydatków w handlu detalicznym online przychodzi z poza dwóch największych miast. To pokazuje jak duży potencjał rozwoju drzemie w rosyjskim rynku, ponieważ po za Moskwą i Sankt Petersburgiem mieszka ponad 90% obywateli Rosji. Odsetek zakupów z poza dwóch największych miast z pewnością będzie się zwiększał w miarę rozwoju logistyki na terenie Rosji, która jest ogromnym krajem o niskiej gęstości zaludnienia po za dużymi aglomeracjami miejskimi co utrudnia sklepom internetowym dystrybucję.

Wielkość sklepów internetowych w Rosji

Co ciekawe według raportu, tylko 40 sklepów internetowych w Rosji sprzedaje więcej niż 1000 przedmiotów dziennie. Odpowiadają one łącznie za 28% przychodów rynku. Najwięcej sklepów internetowych w Rosji to mikrosklepy, które sprzedaja mniej niż 10 produktów dziennie. Jedną z cech charakterystycznych na rynku rosyjskim jest brak dominującego gracza wśród sklepów internetowych, tak jak ma to miejsce w przypadku USA czy Wielkiej Brytanii gdzie rządzi Amazon.

Sklepy internetowe Rosja

Sklepy internetowe w Rosji, podział ze względu na liczbę dziennych sprzedaży.

Cały raport znaleźć można na stronie Insales.ru.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.