Refurbished to słowo, które przeciętnemu konsumentowi niewiele mówi. Jest to fachowe określenie na sprzęt używany, który z jakiegoś powodu wrócił do sklepu, producenta lub autoryzowanego serwisu, gdzie został odnowiony. Zdarza się, że sprzedawcy próbują wprowadzić konsumentów w błąd zastępując słowo używany czy refurbished bardziej przystępnymi sformułowaniami, typu: sprzęt powystawowy, może mieć drobne ryski, delikatne ślady użytkowania, po prezentacjach na konferencjach, serwis Allegro jest pełny takich aukcji. Ale sprzęty refurbished możemy spotkać wszędzie, od sklepów internetowych poprzez małe sklepy z elektroniką kończąc na dużych sieciach handlowych i marketach.

Skąd się biorą produkty typu Refurbished?

Ustawa, która weszła w życie z dniem 25 grudnia 2014 roku, daje konsumentom, kupującym produkty za pośrednictwem internetu, prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny i zwrotu towaru w ciągu 14 dni. Wcześniej ustawowo było to 10 dni. Dotyczy to wyłącznie zakupów dokonywanych przez internet lub telefon, które wykluczają bezpośredni kontakt z produktem. W przypadku kiedy produkt wróci do sklepu, jest rozpakowany, nie jest już produktem pełnowartościowym. Może nosić ślady zużycia, rysy i inne ślady użytkowania. Sprzęt może być w pełni sprawny ale nadal pozostaje sprzętem używanym czyli refurbished. Dotyczy to szczególnie elektroniki.

W przypadku, kiedy towar kupowany jest w sklepie tradycyjnym, to czy sprzedawca przyjmie zwrot, zależy już wyłącznie od jego dobrej woli. Czasami jednak sklepy i markety robią akcje promocyjne pozwalające zwracać towar, dlatego i tutaj pojawiają się produkty używane – refurbished.

Po za zwrotami sprzęty refubished – określane są mianem produktów powystawowych. Bardzo często z ich sprzedażą wiążą się promocje i przeceny. Należy jednak pamiętać, ze taki sprzęt jest mocno wyeksploatowany, pracuje w sklepie kilkanaście godzin dziennie, jest dotykany przez klientów. Nie mozna mówić w tym przypadku o pełnowartościowym produkcie.

Kolejnym źródłem produktów refurbished są sprzęty odnawiane w serwisach i u producenta. Jeżeli jakiś element uległ uszkodzeniu producent może go odnowić. Np. w laptopie uszkodzeniu uległ ekran, producent wymienia matryce i sprzedaje produkt jako refurbished. Taki sprzęt jest w pełni sprawny ale był używany, nie wiemy jak długo, czy był to jeden dzień czy półtora roku.