Empik logoGrupa Empik podała wyniki finansowe za IV kwartał 2012roku. Grupa zanotowała przychody w wysokości 1 123 mln zł co jest wynikiem o 4% lepszym niż przychody w analogicznym okresie rok wcześniej. Cały rok 2012 Grupa Empik zamknęła przychodami w wysokości 3 244 mln zł w porównaniu do 2 900 mln w roku 2011. Największym wzrostem przychodów w grupie pochwalić się może segment e-commerce, który w całym 2012 roku zanotował wzrost przychodów o 61%  (156 mln zł),  wpływ na to miała bardzo wysoka sprzedaż przedświąteczna w empik.com (w tym książki +23%) oraz w smyk.com (kilkukrotny wzrost przychodów).

Najważniejsze informacje z działalności segmentu E-commerce (na segment E-commerce składają się sklepy internetowe empik.com, smyk.com, empikfoto.pl, empiktravel.pl i Gandalf.com.pl)

W IV kwartale 2012 r. segment E-commerce Grupy EM&F osiągnął bardzo dobre wyniki finansowe, wykazując wysoką dynamikę sprzedaży, połączoną ze wzrostem marży brutto.

Przychody ze sprzedaży w IV kwartale w segmencie E-commerce wzrosły o 57% r/r do 58 mln PLN. We wszystkich sklepach internetowych należących do Grupy EM&F zanotowano duże wzrosty odwiedzin oraz liczby transakcji.

We wszystkich sklepach internetowych z portfolio Grupy EM&F zanotowano duże wzrosty odwiedzin oraz liczby transakcji.

Dużym sukcesem była sprzedaż nowego e-czytnika ?Pocket book?, co przełożyło się na szerokie zainteresowanie ofertą ebooków na empik.com.

Sklep smyk.com systematycznie poszerza swoją ofertę – w IV kwartale 2012 r. wprowadzono kolejną kategorię: żywność dla dzieci.

Sklep Gandalf.com.pl specjalizujący się głównie w sprzedaży podręczników przez Internet, cały czas poszerza swój asortyment nie tylko książek nie-edukacyjnych, ale także w takich kategoriach jak muzyka, filmy oraz gry. W listopadzie 2012 r. sklep zajął pierwsze miejsce w rankingu Księgarni Internetowych sporządzonym przez serwis Money.pl i dziennik ?Gazeta Wyborcza?.

Plany rozwoju Grupy EM&F w 2013 r.

Grupa Smyk

Umocnienie pozycji lidera:

Dalsze otwarcia.

Rozwój handlu internetowego.

Ekspansja międzynarodowa: Niemcy, Rosja, Turcja.

Marki własne: rozwijanie oferty własnej marki modowej (Cool Club), zwiększenie udziału własnych zabawek (Smiki, Value Toys), wprowadzenie kosmetyków dla niemowląt (Smilo).

Grupa Empik

Zastąpienie nisko marżowych kategorii o malejącej sprzedaży (prasa, muzyka, filmy, multimedia) – asortymentem

nie-wydawniczym (artykuły podarunkowe, papiernicze, wyposażenia wnętrz, akcesoria kuchenne, przybory szkolne, gadgety, itp.).

Empik Publishing

Tworzenie kontentu na potrzeby sprzedaży w Empiku, w kanale e-commerce, Digital oraz w Smyku.

E-commerce

Empik.com – rozszerzenie oferty w zakresie kategorii nie-wydawniczych (artykuły papiernicze, podarunkowe, sportowe, kosmetyki, zabawki, ubrania) oraz rozwój kategorii lokalnych (np. podręczniki, podróże, bilety, używane gry i książki).

Smyk.com – uzyskanie wiodącej pozycji w handlu zabawkami w Polsce.

Rozwój online zagranicą: Turcja, Rosja, Niemcy.

Szkoły Językowe

Ekspansja międzynarodowa: Rosja, Turcja.

Uruchomienie szkoły Speak Up Online.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.