koszyk zakupówGrudzień to czas podsumowań mijającego roku. Przedstawiamy raport dotyczący sprzedaży internetowej wśród sprzedawców korzystających z platformy sklepowej Shoper. W badaniu uczestniczyło około 400 e-sprzedawców korzystających z oprogramowania sklepu internetowego Shoper.pl. W raporcie znajdziemy sporo interesujących informacji, dla was wybraliśmy kilka najciekawszych.

Paweł Stawiński z serwisu Biznes.pl zwraca uwagę na siłę opinii, które determinują zachowania prosumentów określonych w badaniu mianem pokolenia C. Według raportu Nielsena „Global Trust in Advertising and Brand Messages”, obecnie 70% konsumentów na świecie jest gotowych dokonać zakupu dzięki opiniom znalezionym online. To drugi najlepszy wynik, po rekomendacji znajomych, ze wszystkich obecnie znanych form reklamy. Jak słusznie zauważa autor prowadzi to do rozwoju firm zajmujących się marketingiem szeptanym, nie zawsze w najlepszym wydaniu. Autor podsumowuje, że według ekspertów, do 2038 roku niemal cały handel ma się przenieść do internetu. Do tego czasu nie przetrwa jednak żadna firma, która nie pogodzi się z tym, że reklamowanie własnych produktów nie jest jej monopolem. Teraz to również zadanie samych konsumentów. I jedna z rozrywek niepokornego pokolenia C.

SEO do lamusa

Jeszcze rok wcześniej najbardziej popularnym trendem wśród sklepów działających na platformie Shoper była inwestycja w reklamę internetową (52,4%), ale już w 2013 najczęściej wymienianym narzędziem dotarcia do klienta były akcje w social media. W 2014 sprzedawcy najczęściej stawiali na promocję:

 

sposoby promocji sklepu

 
Zobacz cały raport – pobierz.

Podsumowanie

Można dodać, że rzeczywiście SEO w klasycznym rozumieniu traci na znaczeniu. Wielu klientów, zwłaszcza tych niedoświadczonych oczekuje szybkich rezultatów, przystępnych stawek i płatności za tzw. „efekt”. Trzeba przy tym pamiętać, że nikt nie zaoferuje nam dobrej usługi przy takiej formie rozliczenia. Większość firm decydujących się na taką formę współpracy idzie na ilość i strategię albo się uda albo się nie uda. Budowanie silnej pozycji w danej kategorii powinno być nastawione na długotrwałe działania dopasowane do specyfiki danej branży. I nie warto się łudzić, że wejdziemy w bardzo konkurencyjne frazy nie dysponując dopasowanym budżetem.

W tym kontekście na znaczeniu zyskuje również Content Marketing. Czym on jest? A np. raport, który czytasz jest takim działaniem. Firma przygotowuje materiały, które są rozpowszechniane i komentowane przez inne serwisy czy użytkowników. W ten sposób stosunkowo niskim kosztem jest w stanie dotrzeć do szerszej publiczności zainteresowanej daną tematyką. Content Marketing polega przede wszystkim na dzieleniu się wiedzą i informacjami z osobami potencjalnie zainteresowanymi ofertą firmy.

Mnie dodatkowo zainteresowały w raporcie informacje dotyczące ilości użytkowników odwiedzających sklep w danym miesiącu. Bardzo duża ilość sklepów (prawie 44% przebadanych sklepów) ma odwiedzalność poniżej 1000 wizyt w miesiącu. Na tym przykładzie widać, że o ile założenie i prowadzenie sklepu internetowego nie jest problemem to prowadzenie działań marketingowych cały czas pozostaje wyzwaniem.

 

odwiedzalność sklepów

 

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.