Opony zimowePorównywarka cen Skąpiec.pl przygotowała kolejny raport. Tym razem dotyczący opon i tego, które opony do samochodów osobowych były najchętniej wybierane przez internatów w ostatnich miesiącach. Jest to przydatna informacja, szczególnie dla osób, które zajmują się seo i pozyskiwaniem ruchu do sklepów internetowych. Przy tej okazji warto przypomnieć sobie strategię Wiktora Zajkiewicza, właściciela sklepu Opony.net, który jako pierwszy w Polsce stosował typosqating na masową skalę. Wykorzystywał on również między innymi w nazwach tzw. rozmiarówki opon wykupując ich nazwy w rozszerzeniach .com czy .pl.  Wracając do raportu w publikacji, poza rankingiem popularności, znaleźć można także odpowiedź na pytanie, na co najczęściej zawracają uwagę oraz jakie parametry opon preferują zmotoryzowani użytkownicy serwisu.

Raport

Przygotowany przez Skąpiec.pl raport specjalny zawiera ranking, w którym zaprezentowano najchętniej wybierane modele opon. Faworytem okazał się produkt firmy Dębica o nazwie Frigo 2 195/65R15 91T. Oprócz nich w pierwszej trójce znalazły się opony Continental ContiWinterContact TS 850 195/65R15 91T oraz Dębica Frigo 2 175/65R14 82T.

W raporcie znaleźć można również przydatne opinie, wskazówki i porady dla kierowców o tym, jakie opony wybierać zimą i jak odpowiednio dbać o samochód podczas tej wymagającej pory roku.

Wyniki raportu

Internauci, którzy w okresie od października 2013 do grudnia 2013 poszukiwali opon za pośrednictwem serwisu Skąpiec.pl, w swoich wyborach kierowali się najczęściej kryterium sezonu. Z racji na rozpoczynające się chłodne miesiące, zdecydowanie najwięcej użytkowników – aż 68,5% – wybierało wariant ?opony zimowe?.

Parametrem, na który także zwracano dużą uwagę w analizowanym okresie była szerokość opon. Najpopularniejszymi szerokościami okazały się: 205 mm (zaznaczane przez 23,42% internautów), a także 195 mm, wybierane przez 21,63% użytkowników.

Statystyki serwisu Skąpiec.pl pokazują również, że 19% konsumentów korzystało z filtra ?Profil?. Najczęściej poszukiwane były opony, których profil wynosi 65 (opcję tę wybierało prawie 33% internautów). Chętnie wyszukiwane były także opony o profilu 55 i 60, które wybierało ko­lejno 26,98% oraz 16,87% potencjalnych kupujących.

Filtrem, z którego skorzystało ok. 18% użytkowników porównywarki był rozmiar felgi. Średnicą, którą zdecydowało się zaznaczyć 36,15% internautów było 15 cali, ale bardzo często poszukiwano także opon o średnicy 16-calowej (34,98% wszystkich wyborów).

Na kolejnym miejscu pod względem częstości wyboru był producent, którym przy wyborze opon kierowało się 16% internautów. Liderem zostały opo­ny Continental. Produkty tej marki cieszyły się prawie 12-procentową popularnością. Zaraz za nimi, na drugim miejscu znalazła się polska marka ? Dębica, która zdobyła około 10% poparcia.

Kryterium, którym zdecydowanie rzadziej sugerowali się użytkownicy porównywarki Skąpiec.pl był indeks prędkości, czyli maksymalna szybkość, z jaką może poruszać się pojazd wyposażony w dane opony. Najczęściej wybieranymi opcjami był indeks T-190 km/h (42,22% zaznaczeń w filtrze) oraz H-210 km/h, którą wybrało prawie 35% potencjalnych kupujących.

Opony, które są dobrze dopasowane do marki i modelu samochodu, zapewniają użytkownikom maksymalny komfort podczas jazdy. Nie dziwi więc, że spora część osób podczas poszukiwań korzystała z filtra popularne samochody. Duża liczba zapytań dotyczyła takich samochodów, jak: Opel Astra, Golf IV, Ford Focus oraz Passat B5. Wymienione modele uzyskały ponad dziesięcioprocentowy próg, kolej­no – po 14,26%, 12,1%, 11,98 i 11,37 procent zaznaczeń.

Statystyki serwisu Skąpiec.pl pokazują, że cena opon nie była kryterium, determinującym wybór dużej liczby użytkowników porównywarki. Dla wybierających ważniejszym aspektem były parametry techniczne i odpowiednie dopasowanie do samochodu niż sama cena produktu. Jaką kwotę na zakup przeznaczyliby nieliczni internauci, którzy zdecydowali się na skorzystania z filtra ?Cena??? Nieco powyżej 25% z wybierających zapłaciłoby za oponę cenę z przedziału 150-200zł. Ponad 20% użytkowników wolało zdecydować się na nieco tańsze produkty, bo w przedziale 100-150 złotych. Ceną mieszczącą się w zakresie od 250 do 300 zł było zainteresowanych 17,39%, zaś od 300 do 400 zł za oponę zapłaciłoby około 12 procent poten­cjalnych kupujących.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.