Logo rakuten.comMyśląc o ecommerce, bardzo często odnosimy się do rynków zachodnich, miejsca narodzin handlu elektronicznego. Wszyscy znają takie ikony e-commerce jak eBay czy Amazon. Spoglądając w przeciwnym kierunku, znajdziemy równie potężne serwisy, które działają nie tylko w Azji ale skutecznie podbijają światowe rynki. Jednym z takich biznesów jest japoński serwis Rakuten.com.

 

 

 

 

Historia serwisu Rakuten.com

17 stycznia 1995 o godzinie 5:46 nastąpiło jedno z największych trzęsień ziemi w historii Japonii. Epicentrum wstrząsu znajdowało się niedaleko miasta Kobe liczącego ok. 1,5 mln mieszkańców. W przeciągu 20 sekund zginęło 6 434 osób a skala zniszczeń przekroczyła 100 miliardów dolarów. Świadkiem tych wydarzeń był 32 letni wówczas Hiroshi Mikitani, założyciel i obecny CEO Rakuten. To wówczas Hiroshi postanowił, że zrezygnuje z kariery w Industrial Bank of Japan na rzecz własnego przedsiębiorstwa. Jak sam twierdzi chciał w ten sposób przyczynić się do odbudowy ekonomi kraju, w szczególności chciał pomóc drobnym przedsiębiorcom. W tym czasie handel internetowy w Japonii właściwie nie istniał. Hiroshi, postanowił stworzyć serwis, w którym drobni przedsiębiorcy, będą mogli sprzedawać swoje produkty. W maju 1997 Hiroshi powołał do życia MDM, Inc. obecnie Rakuten (zmiana nazwy nastąpiła w czerwcu 1999 roku).

Hiroshi-Mikitani

Hiroshi-Mikitani założyciel i CEO Rakuten.Inc

Kolos na twardych fundamentach

Według wielu szacunków Rakuten jest trzecią największą globalną firmą ecommerce po Amazonie i Ebay’u. W 2011 Rakuten Inc. zanotował przychód na poziomie 4,75 miliarda dolarów. Rok 2012 według szacunków będzie pod tym względem rekordowy, w pierwszych 3 kwartałach 2012 zanotowano ponad 3,8 mld dolarów przychodu.

Rakuten Inc. to korporacja prowadzona przez charyzmatycznego lidera Hiroshi Mikitani, człowieka z wizją serwisu o globalnej potędze. W „przesłaniu” jakie można przeczytać na stronach serwisu, Hiroshi wskazuje, że celem jest stworzenie największej firmy internetowej na świecie.

„Since our foundation in 1997 it has been our corporate mission to empower people and society through the Internet, while aiming to become the No. 1 Internet services company in the world. ” (Od powstania naszej firmy w 1997 roku nasza misją jest wzmacnianie ludzi i społeczeństwa poprzez internet, podczas dążenia do stania się serwisem numer 1 na świecie).

Rakuten Inc. prowadzi bardzo energiczną politykę akwizycji, wchodząc nie tylko na rozwinięte rynki zachodu ale poszukując okazji na rynkach rozwijających się takich jak Brazylia czy Chiny. Należą do niego takie serwisy jak:

Buy.com ( przejęty za 250 mln dolarów) – jeden z największych serwisów ecommerce w USA
Play.com ( przejęty za 25 mln funtów) – brytyjski serwis ecommerce
Kobo.com ( przejęty za 315 mln dolarów) – kanadyjski serwis ecomerce, jeden z największych sprzedawców ebooków w Ameryce północnej, największy rywal Amazona w sprzedaży ebooków w USA

Rakuten przejął również inne lokalne serwisy takie jak niemiecki serwis Tradoria.de czy francuski Priceminister.com. W Brazylii zainwestował w serwis Ikeda (posiada 75% udziałów), który oferuje platformę sprzedażową w modelu SaaS wraz z serwisem dla dużych sprzedawców detalicznych.W Hiszpani Rakuten zainwestował w serwis VOD (Video on demand – video na żądanie) Wuaki.tv. Korporacja ma również mniejszościowy udział w rosyjskim serwisie Ozon.ru.

 

Do odważnych przedsięwzięć zaliczyć można zainwestowanie  w 2012 roku 100 mln dolarów we wschodzącą gwiazdę serwisów społecznościowych Pinterest.com,tym samym wyceniając serwis na 1,5 mld $.

Obecnie Rakuten Inc. zatrudnia łącznie ponad 10 000 pracowników i jest na dobrej drodze do nawiązania wyrównanej walki ze swoim największym konkurentem Amazon.com.

Rakuten.com

Serwis Rakuten.com – styczeń 2013

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.