QubitW przypadku projektów ecommerce, które przeszły etap od intensywnego rozwoju do stabilizacji biznesowej w coraz większym stopniu zaczyna liczyć się dopracowywanie elementów związanych z usability i user expirience. O ile w początkowej fazie uruchamiania przedsiębiorstwa najważniejsze było uruchomienie silnika sklepu czy wprowadzenie „ładnej/estetycznej” szaty graficznej, w momencie osiągnięcia stabilizacji właściciele dostrzegają konieczność wprowadzania zmian podnoszących konwersję. Konwersja to nic innego jak dostarczanie klientowi tego czego potrzebuje. Aby to osiągnąć musimy posiadać wiedzę o naszych klientach i analizować ich zachowania. Jednym z narzędzi, które ułatwiają analizę zachowań użytkowników jest Qubit. Pomaga ono w analizie zachowań klientów jednocześnie udostępniając narzędzia do podnoszenia sprzedaży.

Jak to dokładnie działa Qubit? Zobaczmy na przykładzie w filmiku poniżej.

Na filmie widać w przybliżeniu jakie możliwości posiada serwis. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi z przejrzystymi wykresami możemy zdiagnozować słabe punkty sklepu i wprowadzać zmiany, które pomogą zwiększyć sprzedaż. W powyższym przykładzie widać, że część z użytkowników nie jest zainteresowana modelem czerwonej sukienki, dlatego warto pokazać im, że model występuje również w innych wariantach kolorystycznych. Niestety ta informacja nie jest widoczna w wystarczającym stopniu w layoucie sklepu. Qubit pozwala jednak  na wyświetlanie popupów z informacją o dodatkowych stylach stroju. Popupu możemy w łatwy sposób pozycjonować względem  punktu odniesienia – top-center naszego sklepu.

Qubit pozwala na segmentację klientów i większą personalizację. System zintegrowany jest również z Google Analitycs, dzięki czemu możemy korzystać w naszej analizie również z danych Google. Qubit pozwala na implementacje wielu bibliotek java script dostępnych w oprogramowaniu.

 

Podsumowanie

Qubit jest z pewnością ciekawym narzędziem ale raczej przeznaczonym dla dużych przedsiębiorstw ecommerce. Wymaga sporej wiedzy do przeprowadzenia implementacji kodu w sklepie i jego prawidłowej konfiguracji. Niewątpliwie daje ono również całą masę możliwości, które pozwolą na dokładną analizę tego co dzieje się w sklepie internetowym. Poniżej zamieszczamy opisujący szerzej możliwości platformy i szczegóły dotyczące jej implementacji z prezentacji, która odbyła się pod koniec marca. Dużo ciekawych informacji znajdziecie również na oficjalnym kanale Youtube platformy Qubit.

 

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.