Pozyskiwanie wartościowych linków tematycznych do sklepu internetowego to ważny element pozycjonowania. Najlepiej oczywiście aby linki powstawały generycznie rozprzestrzeniane przez zadowolonych klientów naszego sklepu. I tak z czasem zapewne będzie jednak w praktyce sklepy muszą zadbać same o swoją dobrą pozycję w wyszukiwarce Google. Metod na zdobywanie linków jest wiele, jedną z nich jest zakup linków na innych stronach. Taką usługę oferuje serwis Prolink.pl, który pośredniczy w kupnie i sprzedaży linków na stronach internetowych.

Dla kogo jest Prolink?

System jest przeznaczony zarówno dla osób, które chcą kupić linki jak i dla tych, które posiadają serwisy internetowe i chcą sprzedać linki na swojej stronie. Dlatego jeżeli posiadamy zaplecze, które aktualnie nie jest wykorzystywane, możemy sprzedać na nim linki i uzyskane w ten sposób środki przeznaczyć na prowadzenie własnych kampanii.

Jak przeprowadzić skuteczną kampanię?

Na skuteczność pozycjonowania ma wpływ jakoś serwisów, na których kupujemy linki. To z kolei zależy od kategorii i słów kluczowych, które chcemy wypozycjonować. W systemie są zarówno serwisy bardzo wartościowe jak i te mniej przydatne w pozycjonowaniu. Prolink daje nam pełną kontrole nie tylko nad tym w jakim serwisie kupujemy link ale również na jakiej podstronie go kupujemy.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę interesującą nas tematykę lub słowo kluczowe, a system zaproponuje nam listę serwisów, które spełniają kryteria wyszukiwania. Prolink pokaże nam adres serwisu oraz jego podstawowe parametry.

Pozycjonowanie

Lista serwisów spełniająca warunki wyszukiwania. Przy serwisach widoczna jest informacja o aktualnym PageRank i BackLink (linkach prowadzących do serwisu). Na końcu tabeli wyświetlana jest informacja o przedziale cenowym za jeden link w serwisie.

PR – PageRank strony głównej. Należy pamiętać, ze system rozdziela PageRank każdej podstrony, dlatego może okazać się, że strona główna serwisu może mieć inny PageRank niż podstrony.

BL – BackLinks – ilość linków z innych stron, które do niej prowadzą

Cena –  przedział cenowy za pojedynczy link, w zależności od podstrony serwisu

 

Ważne jest aby pamiętać, że linki kupowane są na poszczególne podstrony nie na cały serwis. Po wybraniu z listy interesującego nas serwisu, przechodzimy do listy podstron na których możemy kupić linki. Tabela wyświetla nam parametry poszczególnych podstron.

Widok podstrony wybranego serwisu wraz z parametrami.

Strona główna – Link do podstrony wybranego serwisu (w tym przypadku strony głównej).

PR – PageRank danej podstrony serwisu (PageRank może być różny, w zależności od podstrony) .

Stopień – oddalenie od strony głównej, wskazujący ile razy musimy kliknąć w link z danej podstrony aby dostać się do strony głównej.

Miejsca – wskazuje liczbę dostępnych linków jakie można kupić na danej podstronie serwisu.

LW – Linki Wychodzące, ilość linków wychodzących do innych stron internetowych z danej podstrony (wliczane są wszystkie linki, również z reklam np. adtaily).

Cena – cena za link na podstronie (miesiąc publikacji).

 

Monitoring pozycji Google

System umożliwia śledzenie postępów naszej kampanii, innymi słowy śledzenie naszej pozycji w Google dla pozycjonowanych słów kluczowych. Jest to bardzo przydatne narzędzie, umożliwiające kontrolę skuteczności kampanii.

Podsumowanie

Prolink jest niewątpliwie ciekawym narzędziem, które umożliwia zakup tematycznych linków. Warto używać go świadomie i wybierać najbardziej wartościowe serwisy, które pomogą w wypozycjonowaniu naszej strony. Niewątpliwie jego ogromną zaletą jest niska cena za pojedynczy link, która zaczyna się od 37 groszy. Skuteczność tego narzędzia zależy od jakości serwisów, a co za tym idzie jakości linków z tych serwisów. To z kolei zależy od tematyki i słów kluczowych, które nas interesują. Nie każda tematyka jest dobrze reprezentowana, cały czas do systemu dołączają nowe strony, co daje nadzieję, że jakość poszczególnych kategorii tematycznych będzie wzrastać. Warto sprawdzić czy znajdziemy w nim interesujące serwisy do pozycjonowania naszej strony.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.