CollinsProjekt Collins to spółka zależna działająca w ramach niemieckiego giganta e-commerce OttoGroup, która jest wyrazem nowego spojrzenia na handel internetowy w świecie mody. Jej prowadzeniem zajął się Benjamin Otto syn obecnego prezesa grupy Michaela Otto. OttoGroup ma bogate tradycje handlowe, firma działa od 1949 roku i początkowo funkcjonowała jako firma katalogowo wysyłkowa. Pierwszy katalog został wykonany ręcznie i zawierał jedynie 28 par butów. Obecnie grupa posiada ponad 100 sklepów internetowych i serwisów ecommerce. W Polsce są to między innymi takie serwisy jak BonPrix.pl czy Limango.pl. Handel internetowy odpowiada za ponad 60% przychodów grupy, które szacowane są na ponad 12 mld euro. Imponująca jest również liczba pracowników, która przekracza 50 tysięcy osób. Widać, że skala działania jest ogromna. Mimo wielkości OttoGroup cały czas pozostaje biznesem rodzinnym, większościowymi udziałowcami firmy jest rodzina Otto. Mimo dużej skali działania GrupaOtto cały czas stara się być innowacyjna, nie boi się inwestować w nowe pomysły i podążać nieutartymi szlakami. Przykładem takiego działania jest właśnie Projekt Collins.

 

Projekt wystartował w tym roku więc o tym czy odniesie sukces przekonamy się dopiero w przyszłości. W ramach projektu Collins uruchamiane są sklepy z kategorii Moda&Lifestyle. Jej flagowy okręt to AboutYou.de, który oferuję między innymi takie popularne marki jak Hilfiger, Levis czy Pepe Jeans. To co wyróżnia go na tle innych tego rodzaju projektów to próba zaangażowania klientów w zabawę stylem i modą poprzez aplikacje tworzone za pośrednictwem otwartej platformy developerskiej. W ramach projektu Collins pod adresem developer.aboutyou.de zostało uruchomione centrum developerskie, które ma za zadanie stworzenie ekosystemu dla agencji, deweloperów, sprzedawców detalicznych i producentów marek. Tak aby mogli oni tworzyć szeroko pojęte aplikacje w tym strony związane z modą. Wszystkie te rozwiązania mają za zadanie w mniejszym lub większym stopniu generowanie sprzedaży a ich twórcom uzyskania prowizji od transakcji dokonanych za ich pośrednictwem.

developer

Developer.aboutyou.de

Obecnie działające aplikacje obejrzeć możemy na stronie sklepu w zakładce Apps. Znajdziemy tam miedzy innymi aplikacje do oceny kreacji HOT or NOT. Aplikacje NACHTEULE, która ma być swego rodzaju dress code’m dla bywalców nocnych klubów, pokazując co w danym klubie jest modne i proponując jednocześnie adekwatny asortyment z produktów sklepu. Jest też aplikacja YOU&IDOL angażująca lokalne gwiazdy do sprzedaży produktów, dzięki czemu możemy wybrać produkty, które są noszone przez nie na co dzień.

Idol

Aplikacja „You Idol” stworzona w ramach Projektu Collins.

Inną ciekawą aplikacją jest JAIMIE JACOBS umożliwiająca zaprojektowanie własnego obuwia. Pozwala ona na dobór kroju, koloru, materiału i ewentualnych dodatków. Podobnie działa projekt PROJECT OONA, z tą różnicą, że tutaj projektujemy torebkę.

Jaimie Jacobs

Aplikacja „Jamie Jacobs” stworzona w ramach Projektu Collins do projektowania obuwia

Cały czas powstają nowe aplikacje, które mają podnieść atrakcyjność produktów i zaangażowanie użytkowników. Pomysł jest z pewnością eksperymentalny i nie wiadomo czy się sprawdzi. Docenić jednak należy fakt, że Grupa Otto nie podąża utartymi ścieżkami tylko stara się wyznaczać trendy i poszukuje nowych niestandardowych rozwiązań w ecommerce. O takie podejście jest czasem niezmiernie trudno w skostniałych korporacyjnych strukturach.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.