Logo PricepanoramaDostaliśmy zaproszenie do przetestowania nowego narzędzia ecommerce: PricePanorama.com, które pozwala na monitorowanie cen w sklepach internetowych. Jest to pierwszy serwis tego typu w Polsce a za jego stworzenie odpowiadają twórcy innego ciekawego narzędzia analitycznego: Manubia.pl, które służy do monitorowania sprzedaży w serwisach aukcyjnych takich jak Allegro i Ebay. W tej chwili PricePanorama dostępna jest w wersji beta, która cały czas jest intensywnie doskonalona i poprawiana tak aby z początkiem września wystartować mogła jego pełna odsłona. Nam udało się przetestować narzędzie i już dzisiaj chcielibyśmy podzielić się z Wami naszymi spostrzeżeniami i możliwościami jakie daje PricePanorama.
 

Kto potrzebuję takiego narzędzia?

Prowadząc sklep internetowy trudno działać w oderwaniu od rynku, który nas otacza. Jeżeli nie badamy otoczenia rynkowego, nie wiemy czy nasza oferta jest konkurencyjna. Jest to szczególnie ważne w przypadku polityki cenowej, która cały czas pozostaje jednym z fundamentów przewagi konkurencyjnej w polskim e-commerce. Metod na sprawdzanie cen produktów u konkurentów jest wiele, najpopularniejsza to oczywiście odwiedzenie sklepu i sprawdzenie cen interesujących nas produktów, nie jest to przecież żadną tajemnicą. Jeżeli jednak chcielibyśmy śledzić cały asortyment kilku sklepów z naszej branży, nie starczyłoby nam doby na sprawdzenie wszystkich pozycji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku korzystania z porównywarek cen. Możemy oczywiście śledzić najpopularniejsze kategorie jednak sklep, który chcielibyśmy monitorować nie musi wcale korzystać z porównywarki. Po za tym śledzenie wszystkich interesujących nas pozycji może okazać się równie czasochłonne co pierwsza metoda. Narzędzie PricePanorama powstało własnie po to aby monitorować ceny w interesujących nas sklepach internetowych. Dzięki niemu wszystkie potrzebne nam dane pobierane są automatycznie i prezentowane w przyjazny i intuicyjny sposób na ekranach naszych monitorów.

Jak działa PricePanorama.

PricePanorama umożliwia nam monitorowanie cen w dwóch profilach:

  • Monitorowanie cen w wybranym sklepie internetowym.
  • Monitorowanie cen wybranych produktów.

1. Monitorowanie cen w sklepie internetowym

PricePanorama

Parametry produktu

W przypadku monitorowania ofert sklepu, wystarczy że podamy adres internetowy interesującego nas sklepu a system rozpocznie jego monitorowanie. Co ważne, nie musimy monitorować całego sklepu, możemy wybrać tylko interesującą nas kategorię asortymentu. System codziennie przeskanuje ofertę sklepu i zrobi zestawienie aktualnych cen wraz z dostępnością produktów. Raport pokazuje nam również zestawienie nowych produktów, dzięki czemu możemy szybko wychwycić moment wprowadzenia nowych produktów. Mamy też możliwość śledzenia promocyjnych zmian cen.

PricePanorama

Widok wykresu zmiany ceny wybranego produktu.

2. Monitorowanie cen wybranych produktów

Monitorowanie cen wybranego produktu pozwala na obserwację jak kształtuje się przedział cenowy za dany produkt. Jest to szczególnie przydatne w przypadku wprowadzania do oferty nowego asortymentu i ustalanie jego ceny. Opcja ta może okazać się również przydatna dla dystrybutorów chcących poszerzyć dostępność swoich produktów i pozyskać nowe sklepy do współpracy.

PricePanorama

Monitorowanie produktu

Podsumowanie

Narzędzie zapowiada się bardzo interesująco, w tej chwili występuje w nim jeszcze kilka niedociągnięć ale własnie po to są wersje beta, żeby takie błędy wyłapywać i poprawiać. Uważam, że warto się nim zainteresować szczególnie jeżeli chcemy prowadzić elastyczną i konkurencyjną politykę cenową w sklepie internetowym. Warto dodać, że wkrótce zostanie uruchomiona wersja angielskojęzyczna serwisu. I osobiście uważam, że to jest dla niego szansa, nasz rynek e-commerce może i prężny ale wciąż mały. Twórcą PricePanoramy życzę sukces.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.