Z pozycjonowania w wyszukiwarkach korzysta większość sklepów internetowych, z większym lub mniejszym powodzeniem zdobywając TOP pozycję w Googlowych SERPach (Search Engine Results Page), czyli wynikach wyszukiwania. Niezależnie od tego czy prowadzimy pozycjonowanie we własnym zakresie, zatrudniamy do tego specjalistę czy agencję pozycjonującą, powinniśmy mieć możliwość badania skuteczności (lub jej braku) przeprowadzonych działań. Narzędziem, które  umożliwi nam badanie pozycji naszej witryny na wybrane słowa kluczowe jest Positionly. Jest ono bardzo przydatne, szczególnie tym osobom, które wydają niemałe pieniądze na pozycjonowanie swojego serwisu i chcą mieć możliwość weryfikowania skuteczności agencji lub osoby, która zajmuje się pozycjonowaniem.

Dla kogo jest Positionly?

Dla firm zajmujących się pozycjonowaniem

Wszystkie agencje zajmujące się pozycjonowaniem muszą badać skuteczność swoich działań. Positionly umożliwia tworzenie wielu kont dla użytkowników i monitorowanie nieograniczonej ilości stron pozwala również na tworzenie raportów dla klientów. Dlatego jest doskonałym narzędziem dla firm zajmujących się pozycjonowaniem

Weryfikowanie skuteczności działań agencji pozycjonującej serwis

Zatrudniając agencję do pozycjonowania stron internetowych, najlepiej podpisać umowę, która w całości lub częściowo zależeć będzie od wyników jej działań. Jeżeli uda nam się podpisać taki kontrakt, musimy mieć możliwość badania naszej pozycji w wyszukiwarce Google a więc weryfikowania skuteczności działań agencji, która zajmuje się pozycjonowaniem.

Zapobieganie negatywnym trendom

Wiele biznesów sieciowych, uzależniona jest od ruchu z wyszukiwarki Google, sprawia to, że w przypadku zmiany pozycji boleśnie możemy odczuć spadek ilości przychodów. Nie zawsze jesteśmy w stanie im zapobiec, zazwyczaj zmiany zachodzą gwałtownie, ale czasem są wynikiem postępującego trendu spadkowego.  Śledząc zmiany w wynikach wyszukiwania, możemy starać się zawczasu zapobiegać negatywnym trendom, obniżających naszą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Monitorowanie pozycji konkurencji

Każdy marketingowiec obserwuje działania bezpośredniej konkurencji. Positionly wykorzystać możemy do sprawdzania pozycji w wyszukiwarkach naszej konkurencji.

 

Możliwości Positionly

Dane z Google Analitycs

Narzędzie umożliwia pobranie fraz z narzędzia Google Analitycs lub pliku CSV.

 

Notatki
Dzięki funkcji notatek, możemy zapisywać wszystkie ważne czynności które zostały wykonane w celu poprawienia renkingu strony i w ten sposób badać ich wpływ na pozycjonowanie.

 

Nie tylko wyszukiwarka Google

Google Bing Yahoo

Positionly umożliwia sprawdzanie pozycji w wyszukiwarce Google, Yahoo i bing

Narzędzie umożliwia sprawdzanie pozycji nie tylko w wyszukiwarce Google ale również w Bing i Yahoo. Jest to szczególnie przydatne dla biznesów, których zasięg wykracza po za polskich użytkowników. Dodatkowo ustawienia umożliwiają śledzenie pozycji w wyszukiwarce danego kraju.
Positionly umożliwia w prosty i przejrzysty sposób na monitorowanie i przeprowadzanie dogłębnej analizy statystyk naszej strony internetowej. Dzięki niemu możemy szybko i dokładnie monitorować wszystkie zmiany witryny w SERPach i w przejrzysty sposób przezentować je w generowanych raportach. Poniżej przedstawiamy screeny i opisy ze strony serwisu:

Kokpit:

Pozycjonowanie sklepów internetowych

Kokpit pozwala w szeroki sposób ocenić efekty działań SEO na wszystkich stronach monitorowanych w Positionly.Po dodaniu kilku pierwszych słów kluczowych w narzędziu fraz, będziesz mógł natychmiast sprawdzić stan swoich działań SEO na wszystkich stronach, które obserwujesz.

Strony:

Pozycjonowanie stron www

Przeglądaj szczegółowe statystyki pozycji stron dla wszystkich słów kluczowych. Wykres podsumowania będzie wizualnie przedstawiał średnią pozycję fraz dla lepszej przejrzystości.Wraz z rankingiem stron, słów kluczowych, i wielu innych. Możesz wyświetlić wyniki w dowolnego zakresu dat albo skupić się na konkretnych słowach kluczowych.

Frazy:

Zmiana pozycji, komentarze, oraz historia są śledzone dla każdego słowa kluczowego. Od samego początku grupuj frazy dla jeszcze lepszej organizacji i wygodniejszej kontroli. Nieważne czy jesteś dużą korporacją z tysiącami słów kluczowych do monitorowania w kilku różnych serwisach, czy też osobą z kilkoma frazami i tylko jedną stroną.

Raporty:

Raporty są doskonałym i super-szybkim sposobem udostępniania swoich rankingów słów kluczowych dla klientów lub współpracowników w przyjaznej drukowanej formie. Będziesz miał natychmiastowy dostęp do wykresów (również do wydruku), które przedstawiają szczegółowo, jak Twoja strona lub strony przodują w rankingach wyszukiwarek.

Podsumowanie

Warto podkreślić, że Positionly jest bardzo funkcjonalny i dobrze zaprojektowany pod względem usability, a przy tym przyjemny dla oka. Poruszanie się po serwisie i używanie go jest bardzo intuicyjne i dobrze przemyślane. Uwagę zwraca świetnie rozwiązany przewodnik, który pokazuje i omawia wybrane moduły na stronie, jednocześnie przyciemniając resztę serwisu (świetne rozwiązanie). Jeżeli przewodnik nam nie wystarczy, zawszę możemy skorzystać z czatu z konsultantem, który pomoże nam w rozwiązaniu problemu.

Dodatkowym atutem jest możliwość bezpłatnego przetestowania (przez 14 dni) każdego z 3 płatnych pakietów narzędzia, lub założenie darmowego konta, które umożliwia badanie 1 serwisu i 5 fraz. Zachęcamy wszystkich do przetestowania Postionly.

LINK DO POSITIONLY: Positionly.com

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.