PolakGdyby porównać polski ecommerce z największym rynkiem ecommerce w Europie należącym do Wielkiej Brytanii, Polska w tym porównaniu wyglądałaby jak zestawienie Pałacu Kultury z wieżami w Kuala Lumpur. Przy czym, żeby być bardziej precyzyjnym, należałoby postawić je jedna na drugiej i pomnożyć razy 3. Polski rynek e-commerce szacowany jest na 3 miliardy funtów. Czyli jest niemalże 13 razy mniejszy od brytyjskiego. Przedstawiamy infografikę z ciekawym porównaniem ośmiu największych rynków ecommerce w Europie i zestawieniem ich z rynkiem amerykańskim. Z infografiki dowiemy się między innymi, że największym rynkiem ecommerce w Europie jest Wielka Brytania. Jego wielkość w 2013 roku szacowana jest na 38.8 miliardów funtów i jest to aż o 10 miliardów funtów więcej niż drugi co do wielkości rynek ecommerce w Europie, który należy do Niemiec.

Przyglądając się potencjałowi 8 największych rynków ecommerce w Europie widać wyraźne różnice między ich wielkością. Na tle Europy wyróżniają się trzy największe rynki: Wielka Brytania (?39 mld), Niemcy (?29 mld) i Francja (?23 mld). Czwarty co do wielkości rynek hiszpański (?6 mld) jest niemal cztery razy mniejszy od rynku francuskiego. Na uwagę zasługuję fakt, że południowi Europejczycy mniej chętnie kupują za pośrednictwem internetu. W Hiszpanii to tylko 32% populacji, jeszcze gorzej sprawa wygląda we Włoszech, tylko 20% Włochów kupuję online, dla porównania w Szwecji jest to 71%. Co ciekawe europejską średnią, która wynosi 46% zaniżają nasi zachodni sąsiedzi z wynikiem 45%.

Polska cały czas jest w ogonie Europy jeżeli chodzi o roczną wartość transakcji statystycznego klienta. Cieszy fakt, że dynamika wydatków, była największa spośród 8 badanych rynków i wyniosła 22%. Jesteśmy również na dole statystyk jeżeli chodzi o średnią ilość zakupów polskiego klienta w ciągu roku. Mimo wszystko przejawiamy jako rynek największą dynamikę wzrostu (z 8 badanych krajów), która wynosi 22,6%.

Warto również przyjrzeć się jak rynek europejskiego ecommerce wygląda w porównaniu z USA. Widać wyraźnie, że amerykanie wydają wyraźnie więcej na zakupy online. Mają również większe pokrycie rynku, 55% Amerykanów robi zakupy online, w Europie jest to tylko 46%.

Więcej informacji znajdziecie w infografice przygotowanej RetailMeNot, jednego z największych na świecie dystrybutorów kuponów rabatowych, właściciela serwisu Vouchercodes.co.uk.

Ecommerce w Europie

Zestawienie ośmiu największych rynków ecommerce z rynkiem amerykańskim.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.