PixmaniaNiegdyś obiecujący i szybko rozwijająca się Pixmania.com przeżywa dzisiaj duże kłopoty. W przeciągu 2 lat baza aktywnych klientów sklepu skurczyła się o 75%. Dlatego obecny właściciel sklepu ( niemiecka grupa Mutares AG) na początku kwietnia powołał na stanowisko prezesa Luisa Kruga, który ma za zadanie zrestrukturyzować spółkę. Luis Krug stoi za sukcesem wielu projektów ecommerce, był między innymi współzalozycielem Redcon i Dyrektorem Operacyjnym (COO) BuyVIP. Jego dotychczasowe dokonania pozwalają sądzić, że serwis będzie próbował odzyskać utraconą pozycję.

Historia sklepu internetowego Pixmania

Pixmania została założona w 2000 roku we Francji przez braci Rosenblum, którzy prowadzili rodzinny biznes związany ze studiem i szkołą fotografii. Początkowo serwis działał pod domeną myPIX.com i sprzedawał przede wszystkim akcesoria związane z fotografią. Sklep szybko powiększał bazę produktów i liczbę klientów. Dzięki temu w 2006 roku 77% udziałów w firmie kupiła brytyjska firma Dixon (dixonsretail.com), która obecnie jest drugim co do wielkości sprzedawcą elektroniki w Europie. Wartość zakupu osiągnęła 260 mln ?. W 2012 roku Dixon kupił pozostałą część akcji obejmując 99% udziałów w firmie. W tym czasie Pixmania była aktywna w 26 krajach, była odwiedzana przez 35 milionów unikalnych użytkowników miesięcznie, posiadała 10 mln aktywnych klientów i bazę prawie 1,5 mln produktów.

W październiku 2012 Dixons popada w tarapaty i zamyka swój sklep internetowy Dixons.co.uk. Firma postanawia skupić się na kanale internetowym swoich dwóch marek Currys i PCWorld, zamykając jednocześnie ich sklepy stacjonarne. Dokładnie to samo dzieje się z Pixmamia, która zamyka swoje sklepy stacjonarne i „zwija” działalność z części europejskich krajów. Po restrukturyzacji Dixons postanowiła pozbyć się Pixmani i we wrześniu 2013 sprzedaje ją niemieckiej grupie Mutares AG.

W 2013 r., serwis Pixmania osiąga obroty w wysokości ponad 300 mln ? i jest aktywny w 14 krajach Europy . Ma 2,4 mln aktywnych klientów, czyli jedynie 25% tego co 2 lata temu. Na początku kwietnia nowym prezesem sklepu został Luis Krug, który ma za zadanie zrestrukturyzować spółkę. Luis Krug stoi za sukcesem wielu projektów ecommerce, był między współtwórcą Redcon i COO BuyVIP.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.