zwrotyPayPal nie jest najpopularniejszym systemem płatności za zakupy internetowe w Polsce. Jednak jego ogromna popularność na zachodzie nie podlega wątpliwości. Z tego powodu z systemu korzysta wielu polskich sprzedawców handlujących za nasza zachodnią granicą jak i internautów decydujących się na zakupy za Odrą. Dlatego dosyć istotną informacją jest najnowsza aktualizacja zasad w usłudze płatności PayPal.

Najważniejszą wprowadzoną zmianą jest wydłużenie czasu ochrony kupujących tzw. „chargeback” z 45 do 180 dni. Ta wiadomość bardziej ucieszy kupujących niż sprzedających. Dla wielu sprzedawców dużym obciążeniem są nieuczciwi „klienci” albo raczej oszuści, którzy korzystają z procedury chargeback. Tyczy się to szczególnie drogich produktów. Nieuczciwy kupujący może zamówić drogi towar, odebrać go i zgłosić do PayPal’a informację, że towar nie został dostarczony lub jest niezgodny z umową. W takim przypadku PayPal rozpoczyna procedurę sporu, który ma na celu wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Wielu sprzedawców narzeka jednak, że spory nie są rozstrzygane pomyślnie pomimo, że towar został dostarczony do klienta. Sytuacja może się jeszcze bardziej skomplikować w przypadku produktów wirtualnych, do których sprzedawca nie posiada numeru nadania przesyłki.

 

Czym jest chargeback? 
Chargeback jest to obciążenie zwrotne, w wyniku którego następuje zwrot pieniędzy z konta sprzedawcy (towaru czy usług) na konto posiadacza karty. Jest to rodzaj reklamacji, który przysługuje kupującemu w określonym czasie od dokonania płatności. Po za PayPal’em chargeback jest dostępny dla posiadaczy kart kredytowych Visa i MasterCard.

 

Wydłużenie procedury chargeback z punktu widzenia sprzedających nie jest aż tak niekorzystne jak mogło by się wydawać. Osoby chcące oszukać sprzedawce i tak dobrze znają czas w jakim mogą wykorzystać procedurę chargeback. Natomiast wielu uczciwych klientów, którzy padli ofiarą nieuczciwych sprzedawców nie zdaje sobie sprawy z przysługującej im ochrony. Wydłużenie okresu ochronnego jest na plus dla uczciwych kupujących. Jest to mechanizm, który może pomóc odzyskać pieniądze w takich sytuacjach z jaką mieliśmy chociażby do czynienia w przypadku sklepu markowystyl.pl. Dlatego wprowadzenie podobnych rozwiązań przez polskie systemy płatności nie musiałoby odbić się negatywnie na branży ecommerce a mogłoby przyczynić się do bezpieczeństwa zakupów. Z drugiej strony obawy sprzedających również są uzasadnione dlatego tak ważne jest właściwe, rzetelne i uczciwe wyjaśnienie sporu w przypadku wykorzystania procedury chargeback. Tak aby zadbać o interes obydwu stron kupujących i sprzedających.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.