NujiNuji.com to niecodzienny serwis ecommerce, z kategorii tzw. social shopping platform, który pozwala na kolekcjonowanie i dzielenie się ciekawymi produktami z kategorii lifestyle&moda&design znalezionymi w sieci. Głównie sklepach internetowych. Nie są to tylko i wyłącznie ubrania i elementy wystroju wnętrz, w serwisie znajdziemy miedzy innymi nietypową elektronikę i gadżety. Wszystkie produkty cechują się designerskim wykonaniem i to jest cecha charakterystyczna serwisu. Nuji działa niczym wielka witryna sklepowa, w której odnajdziemy szeroki asortyment produktów, które użytkownicy uznali za wartę uwagi. Każdy produkt jest opatrzony zdjęciem, informacją z jakiego serwisu pochodzi i ceną. W serwisie możemy również śledzić kolekcje wybranych użytkowników, marek czy sklepów internetowych.

Nie jest to tak banalny pomysł jakby mogło się wydawać. Można się pokusić o porównanie tego typu serwisu do Wykopu, Digit czy Soup. Działanie wszystkich tych witryn, polega na kolekcjonowaniu ciekawych treści. Podobnie jest z Nuji z tą różnicą, że w tym wypadku mamy do czynienia z kolekcjonowaniem przez społeczność ciekawych designerskich produktów. Oba pomysły nie leżą od siebie tak daleko jak by mogło się wydawać a serwisy social shopping platform to ciekawy trend w ecommerce. Pozwala on na „połączenie” osób szukających niebanalnych produktów ze sklepami, które je sprzedają. Jeżeli spojrzeć na nasz polski rynek ecommerce mamy w tej chwili do czynienia z wysypem serwisów agregujących oferty ze sklepów, w których głównym argumentem zakupu jest cena i oferowany rabat (wszystkiego typu serwisy z kodami rabatowymi). Istnieją jednak konsumenci, dla których głównym argumentem nie jest cena a większe znaczenie ma jakość i oryginalny styl. Tak w większości są to osoby zamieszkujące bogate kraje Europy zachodniej i USA dlatego taki startup powstał w Londynie a nie w Warszawie. Niewykluczone jednak, że i u nas za jakiś czas pojawi się podobny „agregator”.

Jak działa Nuji?

Każdy użytkownik przeglądający sklep może dodać interesujący go produkt do listy na swoim profilu. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku facebookowego przycisku like. Z tą różnicą, że sklep nie musi umieszczać na swoich podstronach żadnych przycisków. Wszystko odbywa się z poziomu przeglądarki. Każdy zarejestrowany użytkownik Nuji może dodać do paska swojej przeglądarki przycisk + Save to Nuji. Wystarczy, że użyje tego przycisku podczas wizyty w sklepie aby dodać produkt do swojej listy w Nuji.com. Każdy przedmiot może dodatkowo otagować, tak aby łatwiej było odnaleźć go innym członkom społeczności. Dokładne działanie przycisku jest pokazane na filmiku poniżej.

W momencie dodania przez użytkownika produktu za pomocą przycisku + Save to Nuji, w serwisie Nuji zostaje utworzona podstrona dedykowana produktom z danego sklepu internetowego.

Co ciekawe większość użytkowników serwisu stanowią mężczyźni, jest ich 52%. Kobiety to pozostałe 48%. 47% użytkowników to osoby między 25-34 rokiem życia, 29% ma między 18-25 lat. Użytkownicy Nuji to osoby pochodzące ze 160 krajów świata. Wśród nich największą część stanowią osoby pochodzące z Wielkiej Brytanii (16%), USA (14%), Francji (12%), Holandii (8%) i Niemiec (6%). W oficjalnych materiałach, serwis chwali się wysoką konwersją użytkowników przechodzących z serwisu do sklepu w porównaniu z innymi tego typu stronami. Dlatego może być to źródło dobrze konwertującego ruchu dla każdego sklepu internetowego z kategorii lifestyle&moda&design, który prowadzi międzynarodową sprzedaż. Zwłaszcza, że może być to źródło darmowego ruchu. Sklepy mogą również przystąpić do programu rabatowego, który oferuję użytkownikom zniżki w zamian za aktywność związaną z serwisem Nuji.

Nuji App

W maju 2014 serwis Nuji wypuścił aplikację mobilną, która zwróciła na siebie uwagę nie tyle swoją funkcjonalnością co nietuzinkową oprawą graficzną. Aplikacja pozwala na korzystanie z funkcjonalności Nuji za pomocą smartphonów. Ale to co ją wyróżnia to postać kobiety, która stroi różne miny z pulpitu naszego telefonu. Przykładowo kiedy otworzymy aplikacje kobieta ziewa tak jakby się dopiero co obudziła. W momencie kiedy dmuchniemy w ekran jej włosy zaczną falować na wietrze. Twórcy aplikacji, chcieli w ten sposób zwiększyć zainteresowanie samą aplikacją. Z pewnością jest to nietypowy sposób, który jednym przypadał do gustu innym nie. Twórcy aplikacji pomyśleli jednak i o jednych, i o drugich, ponieważ animacje można wyłączyć.

Nuji animation

Trochę historii

Nuji to londyński startup założony przez trzech wspólników: Dean Fankhauser, Vincent Thome i Anton Meryl Nithianandan. Początki serwisu sięgają 2010 roku, kiedy został on jednym ze zwycięzców Seedcamp startup competition. Przez pewien czas Nuji działał w wersji beta i aby móc zarejestrować się w serwisie trzeba było dostać zaproszenie. Pełne uruchomienie serwisu dla użytkowników przypada na końcówkę 2011 roku. 24 marca 2014 serwis pozyskał 2mln dolarów. Inwestorami zostali The Accelerator Group (TAG), Samos Investments, Seedcamp i bliżej nieznani prywatni inwestorzy.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.