Logo TwengaSerwis Twenga postrzegany jest często jako porównywarka cen, jednak jest on raczej jedną z największych baz danych o produktach w Internecie. Słowo Twenga w dialekcie afrykańskim oznacza ?prosto do celu? i taki własnie jest ten serwis. Chce pomagać użytkownikom w odnajdywaniu treści o produktach, których poszukują. Co odróżnia go od porównywarek cen? Przede wszystkim oferta sklepu udostępniana jest za darmo – właściciel sklep nie ponosi kosztów związanych z przekierowaniem klienta na stronę sklepu. Co ważne Sklep nie potrzebuje również dodatkowej integracji z serwisem, nie wykorzystuje się w tym celu api. Aby pojawić się ze swoja ofertą w serwisie, wystarczy zgłosić adres sklepu poprzez formularz na stronie. Twenga ma swojego robota, który podobnie jak robot Google, indexuje strony sklepu i wyszukuje informacji o produktach.

Na czym zarabia serwis?

Model biznesowy serwisu Twenga opiera się na reklamie i partnerstwie biznesowym, które daje zainteresowanym przedsiębiorstwom i sprzedawcom lepszą widoczność w serwisie. Reklamy i linki sponsorowane pojawiają się w oznaczonych miejscach reklamowych oddzielonych od wyników wyszukiwania, na których pozycje nie można wpływać.

W tej chwili próżno szukać tego serwisu w megapanelu ecommerce . Ale potencjał serwisu jest ogromny. Można zakładać, że jego popularność będzie stale rosła. Zarówno ze strony właścicieli sklepów internetowych, którzy nie ponoszą żadnych kosztów w związku z udostępnieniem swojej oferty i przekierowania użytkownika na stronę sklepu. Jaki i klientów sklepów, którzy znajdą w jednym miejscu szerszą ofertę produktów niż w porównywarce cen.

Takie szerokie podejście do pozyskiwania ofert sklepów w dłuższej perspektywie, wraz ze wzrostem popularności serwisu może okazać się zabójcze dla porównywarek cen. Szczególnie dla najsłabszych serwisów tego typu.

Jeżeli nie możesz kogoś kogoś pokonać przyłącz się do niego.

W myśl tej starej maksymy, rozpatrywać można informację o podpisaniu umowy strategicznej między Grupą Nokaut a platformą zakupową Twenga. Jak czytamy w komunikacie; „dzięki umowie porównywarka cen Nokaut.pl staje się najważniejszym partnerem Twenga na polskim rynku. Nokaut.pl będzie dostarczał informacji o ofertach co oznacza rozszerzenie zasięgu działania o nowy kanał dystrybucji i będzie skutkować zwiększeniem sprzedaży wśród sklepów będących klientami Nokaut.pl.”

Zapytaliśmy przedstawiciela Nokaut.pl co to oznacza dla sklepów internetowych, szczególnie dla tych, które już swoją ofertę w serwisie Twenga posiadają. Na nasze pytania mailowo odpowiedział Mateusz Strzałkowski z CluePR.

Pyt: Czy umowa miedzy Nokaut.pl a serwisem Twnga.pl oznacza, że odnośnik kierujący do produktu będzie przekierowywał użytkownika bezpośrednio do strony porównywarki cen? Czy może bezpośrednio do sklepu internetowego?

Odp: Odnośnik będzie kierował bezpośrednio do sklepu internetowego.

Pyt: Co ze sklepami, które korzystają jednocześnie z porównywarki Nokaut.pl i serwisu Twenga, czy oferty będą dublowane?

Odp: Nokaut.pl będzie głównym dostawcą danych do serwisu ? jeżeli jakiś sklep jest w Nokaut.pl to będzie również w Twenga. Technologia Twengi zadba o to aby oferty się nie dublowały.

Paradoksalnie nie wiadomo, kto na tej współpracy zyska więcej Twenda czy Nokaut. Na pewno zyskają sklepy, których oferta do tej pory nie była widoczna w serwisie Twenga, teraz pojawi się automatycznie, pod warunkiem, ze korzystają z porównywarki cen Nokaut.pl.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.