Stary tvNa początku listopada na terenie województwa lubuskiego wyłączono analogowe nadajniki sygnału telewizyjnego. Przejście na cyfrowy system nadawania sygnału znalazło bezpośrednie przełożenie na rynek sprzedaży nowoczesnych telewizorów. Z danych porównywarki cen Nokaut.pl wynika, że największych beneficjentem zmiany jest Samsung.

 

Sygnał telewizji analogowej wyłączono już województwie lubuskim oraz w części województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. Zgodnie z planami Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji sygnał analogowy zostanie wyłączony we wszystkich polskich województwach najpóźniej do końca lipca 2013 roku. Przejście do cyfrowej telewizji naziemnej umożliwi nadawanie większej liczby programów telewizyjnych, poprawę jakości obrazu i dźwięku oraz wprowadzenie obrazu wysokiej rozdzielczości. Te nowości będą jednak dostępne tylko dla posiadaczy nowoczesnych, cyfrowych odbiorników obsługujących MPEG-4 – nowoczesny standard kompresji obrazu. Oznacza to, że miłośników telewizji, którzy nie posiadają telewizorów z MPEG-4, czeka zakup nowego odbiornika lub specjalnego dekodera, który może zostać podłączony do starego, analogowego telewizora.

 

Województwo lubuskie kupuje nowe telewizory

Już na początku sezonu jesiennego zauważyliśmy wzrost zainteresowania Użytkowników w kategorii Telewizory i akcesoria ? mówi Fabian Adaszewski, PR Manager Grupy Nokaut SA. W miesiącu poprzedzającym wyłączanie sygnału analogowego popularność tej kategorii produktów wzrosła o ponad 30 proc. w porównaniu do miesięcy letnich. W przypadku województwa lubuskiego, w którym jako pierwszym w kraju zastąpiono sygnał analogowy cyfrowym, zainteresowanie Użytkowników kategorią Telewizory i akcesoria wzrosło kilkakrotnie ? dodaje Adaszewski.

Wśród Użytkowników Nokaut.pl najpopularniejszą marką telewizorów, dostosowanych do odbioru sygnału cyfrowego jest Samsung. W kategorii najczęściej wyszukiwanych dominują telewizory z technologiami 3D oraz LED. W przypadku tej pierwszej Użytkownicy najczęściej poszukiwali modeli:

– Samsung UE40ES6100,
– Samsung UE40ES6800,
– Samsung UE46ES6800.

W przypadku Technologii LED były to:

– Samsung UE50ES5500,
– Samsung UE32EH5000,
– Samsung UE40EH5000,
– Samsung UE39EH5003
– Samsung UE32EH4000.

Poza modelami Samsunga popularnością cieszył się również telewizor Sharp 3D model LC-70LE835E oraz Sony LED model KDL-40EX650.

 

Polacy najczęściej poszukują telewizorów o przekątnej 40, 37 i 32 cal. Technologia LED wyprzedza w rankingu popularności technologię 3D, zaś telewizory LCD poszukiwane są przez niespełna jedną czwartą zainteresowanych.

 

Rośnie popularność dekoderów

Poza wzrostem zainteresowań w kategorii Telewizory i akcesoria widać wyraźne zwiększenie ruchu w ramach dekoderów DVB (Digital Video Broadcasting).

Pamiętajmy, że właściciele analogowych odbiorników nie muszą od razu decydować się na zakup nowych odbiorników cyfrowych. ? tłumaczy Fabian Adaszewski ? To tylko jedna z opcji. Drugą i do tego dużo tańszą jest zakup dekodera umożliwiającego odbiór sygnału cyfrowego, choć warto mieć na uwadze fakt, że zakup takiego dekodera może nie wystarczyć do uzyskania zdecydowanej poprawy jakości odbieranego dźwięku i obrazu.

 

Popularność tej kategorii produktów wzrosła w Nokaut.pl już wiosną, kiedy rozpoczęła się kampania informacyjna dotycząca zmiany nadawania analogowego na cyfrowe w radiu i telewizji. Wśród najpopularniejszych modeli dekoderów znalazły się:

– Tuner TV MANTA DVBT01,
– dekoder telewizji cyfrowej jTab FS-815T DVB
– Tuner DVB-T do PC Manta DVBTUSB01.

Ceny tych urządzeń zaczynają się od kwoty około 100 złotych.

Obecnie w porównywarce cen Nokaut.pl można znaleźć ponad dwa tysiące ofert sprzedaży telewizorów oraz ponad 1,5 tys. dekoderów i tunerów.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.