Newegg.comAmazon buduję centra logistyczne a tymczasem niespodziewanie na polski rynek wchodzi inny gigant e-commerce Newegg.com. Sklep Newegg.com to jeden z liderów e-commerce w Stanach Zjednoczonych, który z przychodami na poziomie 2.8 miliarda dolarów,  jest drugim największym sprzedawcą detalicznym online w Stanach Zjednoczonych. Zaraz za wspomnianym wcześniej Amazon.com.

Newegg sprzedaje głównie sprzęt komputerowy, oprogramowanie i gry. Jego siedziba mieści się w słonecznej Kalifornii ale nie można zapominać o jego chińskich korzeniach. Sklep założony został przez Freda Changa, emigranta z Tajwanu. I to tam właśnie, podczas targów komputerowych Computex odbywających się w Tajpej, Newegg.com zapowiedział wejście na sześć zupełnie nowych rynków, wśród których znajduje się Polska. Po za naszym krajem Newegg planuje wkroczyć do Indii, Irlandii, Holandii, Nowej Zelandii i Singapuru. Kiedy? Jeszcze w tym miesiącu. Sklep przygotuje wersję językową strony ale cała obsługa sprzedaży nadal odbywać się będzie z terenu USA.

Kilka Ciekawostek

Liczby

Newegg.com to drugi co do wielkości detalista online w USA. Jego sprzedaż osiągnęła w zeszłym roku (grudzień 2012) wartość 2,6 miliarda dolarów. Sklep zatrudnia ponad 2,600 pracowników, ma zarejestrowanych ponad 16 milionów użytkowników. Wartość firmy wyceniana jest na ponad 3 mld dolarów.

Newegg przedstawił niedawno bardzo dobre perspektywy wzrostu. Sprzedaż przenośnych laptopów do gier wzrosła w porównaniu do zeszłego roku o 90%, podczas gdy sprzedaż komputerów stacjonarnych wzrosła ponad 51% od zeszłego roku. Newegg dostrzega również dobre perspektywy wzrostu dla segmentu gier i e-sportu.

Nazwa
Newegg czyli „nowe jajko” wywodzi się z tradycji chińskiej, jest symbolem narodzin i nieograniczonego potencjału.

Założyciel
Newegg.com została założona w 2001 roku przez tajwańskiego imigranta Freda Chang (57 lat), który do sierpnia 2008 roku pełnił funkcję CEO. Obecnie Fred Chang pozostaje członkiem zarządu a jego udziały w firmie szacuje się na ponad 30%. Chang jest zagadkową osobą, unika kontaktu z mediami, nigdy nie udzielił wywiadu dla zachodniej prasy. Posiada wykształcenie matematyczne, ukończył Chinese Culture University of Taiwan z dyplomem licencjata w dziedzinie matematyki, obecnie najprawdopodobniej mieszka na Tajwanie.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.