Piłka nożnaTegoroczny i jednocześnie pierwszy w historii Opineo.pl Ranking Internetowych Sklepów Sportowych to zestawienie potransakcyjnych opinii konsumenckich. A więc opinii, które zostały wystawione przez klientów po dokonanych zakupach. Oceniając internetowy sklep sportowy, konsumenci zwracali uwagę m.in. na: szybkość realizacji zamówienia, poziom obsługi klienta czy jakość zapakowania przesyłki.

Okazuje się, że najmocniejszą stroną e-sprzedawców sportowych są relacje z klientami: ? Najistotniejszy element w e-handlu to serwis obsługi klienta. W tej kwestii sklepy sportowe oceniane są nad wyraz wysoko. Otwartość, gotowość do pomocy i profesjonalizm w komunikacji z klientami to plusy wskazywane przez konsumentów ? komentuje wyniki rankingu Paweł Kucharzak, prezes zarządu Opineo.pl.
Spośród ponad 120 e-sklepów branych pod uwagę do finału zakwalifikowały się 32 sklepy z łączną oceną konsumencką powyżej 9,5 pkt, ogólna oceną na dzień 01.07.2014 powyżej 9,0 pkt, wysoką liczbą opinii w ostatnich 12 miesiącach (powyżej 100) i wysoką liczbą opinii w całej historii Opineo.pl (powyżej 200).

Najlepsi z najlepszych

Pierwszą trójkę najlepiej ocenianych internetowych sprzedawców sportowych stanowią: Hurtowniasportowa.net, RunnersClub.pl i Sklep-presto.pl. Kim są liderzy opinii?

Zielonogórska Hurtowniasportowa.net opinie konsumenckie gromadzi od 2012 r. Obecnie nie ma na swoim koncie żadnych negatywnych ocen. Klienci chwalą ją m.in. za szybką wysyłkę, darmową dostawę, profesjonalną obsługę i świetny kontakt.

RunnersClub.pl podtrzymał pozycję wicelidera z lutowej edycji Rankingu Sklepów Internetowych. Choć dołączył do Opineo.pl dopiero w 2013 r., to pod względem dynamiki gromadzenia opinii i poziomu obsługi klienta trudno mu dorównać.

Sklep-Presto.pl, dotychczasowy lider kategorii sportowej w całościowym Rankingu Internetowych Sklepów Sportowych z lutego br., w tym roku świętuje dziesięciolecie swojej działalności. Mimo trzeciej lokaty, wiedzie prym pod względem liczby opinii w historii Opineo.pl i liczby opinii w ostatnich 12 miesiącach.

Opinie o sklepach internetowych

Ranking sklepów sportowych przygotowany przez serwis Opineo.pl.

W całym rankingu zauważalny jest awans sklepów: Hurtowniasportowa.net (absolutny lider pod względem łącznej oceny konsumenckiej), FitnessTrening.pl, R-GOL.com, Marionex.pl i Asport.pl ? w stosunku do całościowego Rankingu Internetowych Sklepów Sportowych z lutego.

Najwyższą ogólną ocenę na dzień 01.07.2014 uzyskał Landersen.pl ? 9,9 pkt. ? sklep oferujący sprzęt i akcesoria turystyczne dla miłośników górskich wycieczek, trekkingu i aktywnego wypoczynku.

Pod względem liczby opinii zdobytej w ostatnich 12 miesiącach (01.07.2013 ? 01.07.2014) prym wiedzie pierwsza trójka: Sklep-Presto.pl, Hurtowniasportowa.net i RunnersClub.pl. Wyraźnie odcinają się od pozostałych sklepów, notując liczbę opinii grubo powyżej 2000. Mówiąc o liczbie opinii w całej historii istnienia sklepu w serwisie Opineo.pl, nie można wspomnieć o Sportclub.com.pl, FitnessTrening.pl i E-megasport.com, które wraz ze złotą trójką sklepów sportowych wysuwają się na czoło rankingu. Notują ponad 3000 opinii.

Jak oceniamy internetowe sklepy sportowe?

Klienci chwalą internetowe sklepy sportowe za kulturalną obsługę i profesjonalne podejście oraz doradztwo przy wyborze produktu. Na plus wskazują też błyskawiczną realizację zamówienia, możliwość śledzenia statusu zamówienia, łatwość w wyszukiwaniu produktów na stronie internetowej sklepu.

Jeśli zaś się skarżą, to przede wszystkim na fakt, że sprzedawcy mylą kolory zamówionych przedmiotów, a towar mógłby być lepiej zapakowany. W paczce z zamówionym towarem (np. w przypadku sprzętu do ćwiczeń) oczekują instrukcji w języku polskim, gwarancji oraz narzędzi umożliwiających skręcenie czy samodzielne złożenie sprzętu.

Internetowym sklepom sportowym rekomendowałbym dokładniejszy audyt wysyłek wychodzących pod względem jakości, estetyki i bezpieczeństwa oraz kompletu niezbędnych dokumentów czy narzędzi ? radzi Paweł Kucharzak z Opineo.pl i dodaje: ? Klienci sklepów internetowych liczą na to, że dostaną towar zgodny z zamówieniem. Dlatego tak dużą rolę odgrywa właściwe zaprezentowanie przedmiotu na stronie sklepu, szczegółowy opis oferowanych produktów oraz wzorowo zapakowana przesyłka. Niestety, o ile to pierwsze sklepy sportowe realizują idealnie, o tyle w pozostałych aspektach nie zawsze dobrze sobie radzą. Pomylone rozmiary lub kolory w przypadku odzieży sportowej, obuwia i ochraniaczy nie należą do rzadkości. Do tego słabo zabezpieczona paczka, w której sprzęt sportowy narażony jest na odkształcenia, zarysowania czy wręcz uszkodzenia to bardzo częste minusy wskazywane przez klientów.

Bezwzględną rzeczą, o którą sklepy internetowe powinny dbać, jest własna reputacja i wiarygodność. Nad tą kwestią muszą jednak jeszcze popracować. Z 32 wyróżnionych e-sklepów sportowych zaledwie 8 certyfikuje się prestiżowym Znakiem Jakości Usług Q, a tylko 7 posiada Certyfikat Rzetelności. Zdaniem Waldemara Sokołowskiego, prezesa Rzetelnej Firmy, wiarygodność sklepu jest niepodważalną wartością. ? To w dużej mierze ona decyduje o tym, czy klient skorzysta z oferty i czy odwiedzi witrynę kolejny raz.

Trendy rynkowe

A czego najczęściej szukamy w sieci? Według analityków serwisu Skąpiec.pl najbardziej pożądane w ostatnich 12 miesiącach były: pulsometry treningowe, rowery stacjonarne, odżywki, buty snowboardowe i oczywiście rowery crossowe. ? Coraz bliżej do czołowych kategorii jest także komputerom i kamerom sportowym. Te pierwsze wspomagają trening, a drugie pozwalają uwiecznić wyczyny i osiągnięcia, np. ze stoków narciarskich lub szlaków rowerowych ? zauważa Mariusz Janiszewski, prezes zarządu Skąpiec.pl.

Zdaniem ekspertów Loopa.eu, największe przychody przynoszą sportowym sklepom internetowym takie kategorie produktów jak: Siłowania i fitness (36% wszystkich przychodów w ramach analizowanej branży), Rowery i akcesoria (17%), Turystyka (14%) oraz Sporty drużynowe (9%). ? Kluczem do sukcesu w utrzymaniu regularnych przychodów w sklepie internetowym jest właściwe zaplanowanie nowego asortymentu. Powinno się ono opierać na zadawaniu pytań, ale przede wszystkim na chłodnej kalkulacji i analizie popytu ? wyjaśnia Piotr Oracz, założyciel i współpomysłodawca Loopa.eu.

Dla internetowych sklepów sportowych duże znaczenie ma też sezonowość:

  • dla Siłowni i fitness okres najwyższej sprzedaży przypada na listopad ? kwiecień,
  • dla Rowerów i Akcesoriów najwyższa sprzedaż przypada od marca do sierpnia,
  • dla Sportów Drużynowych obserwuje się w miarę równomierną sprzedaż w ciągu całego roku. Zauważalny wzrost sprzedaży jest w grudniu a spadek w okresie styczeń ? luty,
  • dla Turystyki okres najwyższej sprzedaży przypada na okres maj ? wrzesień oraz istotny wzrost notuje się również w grudniu.

Jak mówi Sebastian Muliński, wiceprezes IAI S.A., sezonowości nie da się całkowicie wyeliminować. ? Sklepy sportowe walczą z nią jednak poprzez stosowanie różnych zabiegów Marketing Automation w połączeniu z inteligentnymi systemami rekomendacji. Dzięki temu są w stanie śledzić klienta, czyli to, co kupuje i przegląda, a na podstawie jego ?historii? proponują mu produkty, którymi będzie zainteresowany ? wyjaśnia ekspert IAI S.A.