MultivendorMulti-vendor to rozwiązanie dla osób, które poszukują oprogramowania umożliwiającego sprzedaż produktów przez wielu sprzedawców w jednym sklepie. W multivendor każdy ze sprzedawców może prowadzić własną politykę cenową, zarządzać własnym asortymentem produktów i obsługiwać zamówienia. W dużym uproszczeniu takie oprogramowanie porównać można do serwisu allegro.pl. Dzięki multi vendor możemy nie tylko sprzedawać własne towary i produkty ale umożliwić taką sprzedaż innym, tworząc zaawansowana platformę handlową.

 

 

Gdzie sprawdza się Multi vendor?

Multi vendor doskonale sprawdza się w handlu wzornictwem czy sztuką użytkową, gdzie produkty pochodzą zazwyczaj od wielu designerów. Takie rozwiązanie zda również egzamin w przypadku butików z modą gdzie każdy projektant będzie miał możliwość założenia własnego profilu i sprzedaży swoich kreacji. Jednym słowem jest to dobre rozwiązanie w przypadku handlu produktami unikatowymi gdzie liczy się efekt synergii. Klient chętniej zajrzy do „marketplace” gdzie znajdzie 100 projektantów niż do 100 różnych sklepów internetowych. Przykładem serwisów ecommerce wykorzystujących ideę multi vendor są Pakamera.pl i Dawanda.pl. O trendzie powstawania serwisów z unikatowymi produktami pisaliśmy niedawno opisując serwis FAB.

Innym z pomysłów na wykorzystanie sklepów multi vendor są serwisy typu b2b np. zakupów hurtowych. W których hurtownie oferują swoje towary innym firmom (zazwyczaj detalicznym).

Przykładów na wykorzystanie multi vendor jest więcej, wszystko zależy od naszej kreatywności. Na bazie takiego rozwiązania można tworzyć zaawansowane serwisy ecommerce, w których klient znajdzie szeroki asortyment produktów od wielu dostawców.

Na czym zarabia właściciel sklepu Multi vendor?

Po za tym, że nadal można prowadzić własną sprzedaż, można wprowadzić modele biznesowe, które pomogą zarabiać na udostępnianiu platformy. Może to być prowizja od sprzedaży lub stała opłata abonamentowa. Ważne jest aby nasz sprzedawca uzyskiwał konkretną korzyść wynikającą z korzystania ze sklepu, a więc aby wydatki przekładały się na sprzedaż.

Dostępne oprogramowania Multi Vendor

Najbardziej popularne rozwiązania udostępnia cs-cart i x-cart. Oba rozwiązania są płatne, cs-cart to wydatek rzędu $985 a x-cart $1795. Oba serwisy udostępniaja wersje demonstracyjne, przy czym w przypadku cs-cart konieczny jest kontakt z prośbą o udostępnienie dostępu do wersji demo.

Podsumowanie

O ile jeszcze kilka lat temu, bariera wejścia do ecommerce była dosyć wysoka, chociażby ze względu na koszty wdrożenia sklepu internetowego. Dzisiejsze narzędzia dają nam o wiele więcej możliwości, pozwalając nie tylko na prowadzenie sklepu internetowego ale również tworzenie zaawansowanych platform sprzedażowych. Jeżeli traficie na ciekawe narzędzia wspomagające sprzedaż, lub wprowadzające zupełnie nowe możliwości do ecommerce, napiszcie do nas, chętnie je poznamy i opiszemy.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.