mozcast

MozCast jest wskaźnikiem, który pokazuję zmiany w algorytmie wyszukiwarki Google. W swojej stylistyce nawiązuje do prognozy pogody, dzięki czemu w przystępny sposób pokazuję jak duże i intensywne zmiany zachodzą aktualnie w wynikach wyszukiwania. Wiąże się to zazwyczaj ze zmianami i aktualizacjami w algorytmie, które w znaczący sposób wpływają na wyniki wyszukiwania. Wskaźnik został stworzonym przez specjalistów z serwisu Moz.com.

 

 

 

Częstotliwość aktualizacji algorytmu Google.

Podczas gdy duże aktualizacje, takie jak Panda i Penguin są szeroko komentowane wśród pozycjonerów, marketerów i internautów, o tyle mniejsze aktualizacje nie zwracają większej uwagi. Co nie znaczy, że tych aktualizacji nie ma. Google ujawniło, że w 2010 roku dokonali 516 zmian w algorytmie a każda z tych zmian w większym lub mniejszym stopniu wpływa na wyniki wyszukiwania.

Jak działa MozCast?

Każdego dnia algorytm MozCast śledzi zmiany wybranych 1000 słów kluczowych i pozycję 10 najlepszych wyników organicznych Google. Sprawdzanie pozycji odbywa się mniej więcej w tym samym czasie każdego dnia z tej samej lokalizacji. Słowa kluczowe zostały dobrane w taki sposób aby w jak największym stopniu unikać wpływu lokalizacji na wyniki wyszukiwania (tzw. Venice Update). Monitorowane słowa kluczowe rozłożone są równomiernie na 5 grup.

Ikony mozcast

Ikony wskazujące aktualne zmiany w algorytmie Google im większe tym bardziej zachmurzona pogoda.

Każdego dnia aktualny top 10 dla określonego słowa kluczowego porównywany jest do wyników z poprzedniego dnia. Na tej podstawie obliczana jest tempo zmian i wskaźnik „delta”. Używane są dwa wskaźniki „delta” – Delta 100 i Delta10 – które mierzą zmiany w całym zestawie 10 najlepszych wyników. Następnie Delta10 jest sprawdzana dla wszystkich 1000 słów kluczowych i uśredniana przez stały mnożnik (obecnie 28,0), aby stworzyć wskaźnik, który wygląda jak temperatura pogody w stopniach ° C. W przeciętny dzień wskaźnik pokazuje około 70 ° F. Dzięki temu zobaczymy jedną z sześciu ikonek pogodowych Google. Im więcej zmian w algorytmie tym brzydszą pogodę wskaże miniaturka. Więcej informacji na temat wskaźnika znajdziecie na stronie Mozcast.com.