Morele.netUOKiK uznał, że sklep internetowy Morele.net utrudniał konsumentom zwrot zakupionych towarów co stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na sklep została nałożona kara w wysokości 121 852 zł. Postępowanie przeciwko spółce Morele.net zostało wszczęte w sierpniu 2012 r. po skardze konsumenta. Sklep stosował niedozwolone zapisy w regulaminie, które ograniczały prawo do zwrotu towaru zakupionego za pośrednictwem sklepu internetowego. Regulamin pozwalał na zwrot towaru, jedynie w przypadku dostarczenia zakupionych produktów przez pocztę lub kuriera. W przypadku odbioru osobistego w punkcie sprzedaży klient był pozbawiony takich praw. Zdaniem UOKiK taka praktyka bezprawnie ograniczała prawa konsumentów i wprowadzała ich w błąd. Zgodnie z obowiązującym prawem każdy konsument, który zawał umowę na odległość za pośrednictwem Internetu może od niej odstąpić w ciągu 10 dni bez podania przyczyny. Forma odbioru zakupów lub dostawy nie ma wpływu na możliwość skorzystania z tego prawa.

W kolejnym z zakwestionowanych przez UOKiK punktów regulaminu, sklep zastrzegł, że zwracany towar musi mieć oryginalne opakowanie w idealnym stanie. Zdaniem Prezesa Urzędu, taki zapis może uniemożliwiać odstąpienie od umowy np. w przypadku uszkodzenia opakowania podczas transportu lub przy jego otwieraniu. Zdaniem UOKiK taka klauzula jest nieuczciwą praktyką rynkową i jest sprzeczna z dobrymi obyczajami. Przedsiębiorca nakładając na konsumentów nadmiernie uciążliwe obowiązki próbował utrudnić lub uniemożliwić skorzystanie z prawa do odstąpienia od umowy zawartej przez Internet.

Sklep Morele.net zmienił zakwestionowane postanowienia jednocześnie zapowiedział, że odwołała się od kary nałożonej przez UOKiK do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.