Narzędzia do monitorowania sprzedaży na Allegro pozwalają na obserwowanie trendów rynkowych i analizę kategorii. Dzięki statystykom możemy uzyskać wiele przydatnych informacji, które pomogą w określeniu potencjału dla poszczególnych segmentów rynku i podjęciu decyzji o wejściu w daną kategorie produktów. Programy tego typu są również bardzo przydatne do sporządzania statystyk własnej sprzedaży na Allegro oraz monitorowania konkurencji. Ponieważ 10 kwietnia 2012 serwis Allegro zmienił brzmienie regulaminu swojego WebAPI, od tego dnia nie można sprawdzić wyników sprzedaży konkretnych sprzedawców.

 

Pomimo tego programy pozwalają na pozyskanie bardzo przydatnych informacji, między innymi takich jak:

  • obrót osiągany przez liderów w danej branży (bez nazw sprzedawców)
  • najlepiej sprzedające się przedmioty (z podziałami na kategorie)
  • powracalność klientów
  • raport wg dni / tyg. / m-cy
  • produkty powiązane, co kupili klienci u innych sprzedawców
  • inne
Programy pozwalają monitorować statystyki innych serwisów aukcyjnych, między innymi Świstak i Ebaya – również serwisów zagranicznych.

 

Dostępne narzędzia do monitorowania serwisów aukcyjnych

Po zaprzestaniu działalności przez Alledrogo.pl, który udostępniał statystyki za darmo, pozostały narzędzia płatne. Przy czym niektóre z nich umożliwiają bezpłatna analizę własnych aukcji. Najbardziej popularne z nich to Manubia.pl i Tradewatch.pl.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.