logoTylko do 20 sierpnia funkcjonować będzie portal aukcyjny Molotok.ru bliźniaczy serwis Allegro.pl w Rosji. Jego właścicielem od 2008 roku jest południowo afrykański koncern Naspers, ten sam do którego należy Grupa Allegro. Serwis Molotok po za tym, że wizualnie wygląda niemal identycznie serwis Allegro, pozwalał również na korzystanie z niego za pośrednictwem loginu i hasła Allegro.

Historia serwisu sięga grudnia 1999 roku, był pierwszym serwisem tego typu w Rosji w latach swojej świetności generował ponad 3 mld rubli przychodu. Co przy ówczesnym kursie rubla (1zł około 10 rubli) było odpowiednikiem około 300 000 mln zł. W tej chwili zarówno kurs rubla (1 zł około 20 rubli) jak i wysokość przychodów jest dużo niższa. W Molotok pracuje około 40 osób. W ubiegłym roku przychody wyniosły około 3 mln dolarów. Serwis nadal odwiedzany jest przez około 250 tysięcy osób każdego dnia i jest najpopularniejszym serwisem aukcyjnym w Rosji. Pomimo tego serwis Naspers nie jest zainteresowany jego rozwojem. Koncern zamierza skoncentrować się na serwisie z ogłoszeniami Avito.ru.

Mogłoby się wydawać, że taki obrót spraw jest wynikiem kryzysu w rosyjskiej gospodarce, która stała się ofiarą wojny rosyjsko ukraińskiej. Jednak rynek ecommerce w Rosji znalazł się w 2013 wśród 5 najszybciej rosnących gospodarek e-commerce na świecie. Jest również w 10 największych rynków e-commerce na świecie. Według serwisu AKIT.ru (Stowarzyszenie Firm w Handlu Internetowym) wzrost obrotu w handlu internetowym w 2014 roku to 31%.

ruble

Można przypuszczać, ze pośrednią przyczyną jest wzrost zainteresowania ofertą handlową chińskiego giganta – Grupy Alibaba, która w maju postanowiła zarejestrować spółkę w Rosji i otworzyć biuro.

aliekspress

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.