ModclothSklep internetowy nie musi być tylko i wyłącznie miejscem zakupów. Właściciele, którzy potrafią stworzyć wokół nich platformę lifestylową związaną z asortymentem oferowanych produktów, odnoszą największy sukces. Budują w ten sposób społeczność, która nie tylko kupuję ale również dzieli się swoimi pomysłami i ideami. Będąc tak blisko swoich klientów, reagują na ich zmieniające się potrzeby i włączają ich w proces kreacji produktów, które sprzedają. Jednym z przykładów sklepów wokół, których wyrosła silna i zaangażowana społeczność jest sklep modowy Modcloth.com. Wprowadzili oni mechanizmy, które pozwalają na komunikację nie tylko na linii sklep-klient ale również między użytkownikami dla których moda to pasja i styl życia. To wszystko sprawia, że sklep założony w styczniu 2003 roku przez parę nastolatków, sprzedał w zeszłym roku produkty za 100 mln dolarów.

Historia Modcloth.com

Historia sklepu Modcloth.com sięga 2002 roku kiedy to Eric i Susan Gregg Koger (obecnie małżeństwo ówcześnie będące jeszcze parą) przeprowadzili się na studia ze słonecznej Florydy do Pittsburgha. Zmiana klimatu zmusiła ich do zaopatrzenia się w zimową odzież. Susan, która zawsze lubiła stroje vintage, swoje poszukiwania rozpoczęła w second handach. Była zachwycona ubraniami, które tam znalazła. Jeżeli coś się jej bardzo spodobało, kupowała to nawet jeżeli ubranie nie było zupełnie w jej stylu lub po prostu na nią nie pasowało. W ten sposób Susan stała się posiadaczką kolekcji ciekawych unikatowych ubrań, które albo na nią nie pasowały albo nie pasowały do niej. W takiej sytuacji, jej obecny mąż Eric zaproponował założenie strony na której mogłaby sprzedać część ubrań, które nie są jej potrzebne. W taki sposób powstał Modcloth.com, który obecnie współpracuje z 700 niezależnymi projektantami cały czas utrzymując charakter sklepu z odzieżą nietuzinkową i unikalną.

Susan Koger

Susan Gregg Koger i Eric Koger załozyciele Modcloth.com

To co udało się im osiągnąć na przestrzeni 10 lat jest nie tylko imponujące ale i inspirujące. Pokazuje jak może sprawdzać się połączenie pasji i biznesu. Z takiego mariażu powstają projekty najbardziej autentyczne i inspirujące. To co wyróżnia Modcloth.com na tle innych projektów modowych to zbudowanie wokół sklepu autentycznej społeczności, w której użytkownicy mogą dzielić się swoimi uwagami na temat projektów, publikować swoje stylizacje z ubraniami kupionymi w sklepie, dyskutować o modzie i realnie wpływać na kształt przyszłych kolekcji.

Przyjrzyjmy się kilku elementom, które wpływają na to, że ludzie chętnie korzystają z serwisu ale przede wszystkim chętnie w nim kupują.

Zaskakuj – Moda jest ulotna

Niektórzy twierdzą, ze moda zatacza kręgi i to co 20 lat nosiły babcie dzisiaj w odnowionej stylistyce z równym powodzeniem mogą nosić ich wnuczki. Moda to jednak zjawisko ulotne pozostające w ciągłym ruchu. Modcloth wpisuje się w ten nurt współczesnej nietrwałości zjawisk, udostępniając codziennie nową porcję produktów. Każdy użytkownik, może być pewny, że codziennie spotka go w sklepie coś nowego i zaskakującego. Na pewno znajdzie się grupa osób, która ranek rozpoczyna od porannej kawy i sprawdzenia co nowego pojawiło się dzisiaj w ich ulubionym sklepie.

Komunikuj się i inspiruj

W modzie się po prostu dzieję… można o tym czytać na branżowych portalach albo w niezależnych blogach. Blogi firmowe to zazwyczaj nuda, wszystko zależy jednak od tego kto je pisze. W przypadku Modcloth są to pasjonaci i projektanci, którzy dzięki swojemu zaangażowaniu i autentyczności zyskali wiernych czytelników.

blog

blog sklepu Modcloth.com

Wsłuchaj się w potrzeby klienta

Be the Buyer to rozwiązanie, które umożliwia publikację sampli/prototypów produktów przez sklep. Dzięki temu projektanci poznają opinie użytkowników sklepu na temat swoich koncepcji. Każdy użytkownik może się wypowiedzieć na temat projektu. I to nie tylko za pomocą przycisku podoba mi się albo nie podoba mi się. Każdy może wyrazić swoją opinię pisząc komentarz z uwagami na temat produktu. Dzięki temu klient ma poczucie, że „jego zdanie się liczy”, czuje się współtwórcą przez co bardziej utożsami się ze sklepem i danym produktem.

Be the Buyer

Be the Buyer umozliwia sprawdzenie czy dany produkt budzi zainteresowanie przed wprowadzeniem go do oferty sklepu

Pomóż innym wyrazić siebie

Galeria użytkowników to idealne rozwiązanie dla sklepu z odzieżą. Każda użytkowniczka lub użytkownik może dodać swoje zdjęcie w wybranej stylizacji i oznaczyć produkt który został w niej użyty. Dzięki temu inni użytkownicy mogą w łatwy sposób je odszukać i kupić. Każdy użytkownik sklepu może dodać taką stylizacje do ulubionych w panelu sklepu, opublikować ją na Facebooku i Twiterze lub przypiąć na tablicy w Pinterest. Jest to potencjał reklamowy nie do przecenienia.

Styl moda

Galeria użytkowników serwisu, w której znajdziemy stylizację z produktami dostępnymi w sklepie.

Lista życzeń – Motywuj i nagradzaj

Wiele osób lubi oglądać ładne i ciekawe przedmioty w sklepach. Nie każdy kto wchodzi do galerii handlowej chce cokolwiek kupić. Czasami jest to wyprawa, żeby pooglądać, przymierzać, napawać swój wzrok pięknem przedmiotów. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku sklepów internetowych, z tą różnicą, że mogą one dowiedzieć się co klientowi się podoba ale z tej czy innej przyczyny nie może aktualnie tego kupić. Rozwiązanie, które idealnie się do tego sprawdza to „Whish List” czyli lista życzeń. Taka funkcjonalność sprawdza się perfekcyjnie w przypadku produktów designerskich i modowych. Zwłaszcza w przypadku asortymentu dla kobiet. Dodanie produktu do listy życzeń to informacja, którą sklep może wykorzystać w celach promocyjnych np. wysyłając maila z informacją o promocji na dany produkt. W tym przypadku również wykorzystywane są mechanizmy social media. Po za tym raz w tygodniu spośród osób, które dodały produkt do listy zyczeń losowany jest vocher na zakupy w sklepie.

Poodsumowanie

Modcloth.com to projekt, który daleko wykracza po za rozwiązania standardowych sklepów. Jego siła to nie tylko unikalne produkty ale ludzie, którzy stworzyli wokół nich społeczność. Takie projekty są bardzo budujące i pokazują jak można połączyć pasję z pracą, a pasję w tym projekcie widać w każdym szczególe. Pewnie nie wszystkie rozwiązania wprowadzone w Modcloth można byłoby zastosować w innych branżach ale bez wątpienia komunikowanie się ze swoimi klientami to ta droga, którą powinny podążać wszystkie sklepy.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.