MerbookPo za tym, że w piątek i sobotę sklep Merlin.pl padł ofiarą ataków ddos, sklep ujawnił również, że w przyszłym roku wypuści na rynek własny czytnik ebooków o nazwie MerBook.  Wraz z pojawieniem się MerBooka Merlin chcę wprowadzić zmiany w modelu sprzedaży wydań elektronicznych. Ebooki będą udostępniane w modelu abonamentowym, dzięki czemu opłacając miesięczny dostęp będziemy mogli korzystać z zasobów sklepu. Taki model ma wpłynąć na zwiększenie sprzedaży e-publikacji, które obecnie są niewiele tańsze od wydań papierowych. Jak podaje Forbes najprawdopodobniej projekt ten będzie realizowany w współpracy z jedną z największych sieci telefonii komórkowej w Polsce. Dzięki czemu Merbook będzie zawsze podłączony do internetu co umożliwi szybkie i łatwe pobieranie publikacji. Tego typu rozwiązanie z powodzeniem stosowane jest przez Amazona, który za pomocą czytnika Kindle zrewolucjonizował sprzedaż ebooków na świecie. Podobny model biznesowy wprowadził w tym roku sklep z ebookami Legimi.com, który za stałą miesięczną opłatą udostępnia dostęp do ponad 2500 tytułów. Z tą różnicą, że Legimi nie posiada własnego czytnika.

Rynek prasy elektronicznej w Polsce cały czas pozostaje niewykorzystany, nie ma lidera, który podjąłby wyzwanie spopularyzowania prasy i książek w formie elektronicznej. Według ostrożnych szacunko?w w roku 2011 wydawcy, autorzy i dystrybutorzy zarobili na ebookach około 12 miliono?w złotych.  Co stanowi zaledwie 0,4% kwoty jaka? zarobiła cała branz?a wydawnicza w Polsce, szacowanej na 3mld złotych. Wszystko to sprawia, że ten kto pierwszy spopularyzuje sprzedaż ebooków na masową skalę osiągnie duże profity i mocną pozycję w segmencie, w którym właściwie brak konkurencji.

Warto przypomnieć, że sklep Merli.pl w maju tego roku został przejęty przez sieć Czerwona Torebka, za którą stoi Mariusz Świtarski, twórca sukcesu takich marek jak Biedronka czy sieć Żabka.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.