Nexterio logoSklep internetowy Megastore.pl zmienił nazwę na Nexterio.pl. Jednocześnie wraz z rebrandingiem została oddana do użytku nowa strona internetowa sklepu z odświeżonym wyglądem i nowymi funkcjonalnościami. Jest to dobra okazja aby przyjrzeć się jakie znaczenie ma nazwa i jakie są aktualne trendy w projektowaniu sklepów internetowych.

Sklep Megastore.pl działał na rynku od 4 lat. Zmiana, na która się zdecydował jest radykalna ponieważ nie dotyczy tylko jego funkcjonalności i wyglądu ale również samej nazwy. Postanowiłem zapytać się skąd pomysł na tak daleko idące zmiany? „Postanowiliśmy zrobić badania wśród Naszych klientów i postanowiliśmy dostosować się do ich sugestii. Dodatkowo chcemy dostosować się do rynku, który w tej branży musi reagować na opinie użytkowników. Z badań wynikało, że zmiany w głównej mierze muszą dotyczyć funkcjonalności serwisu i jego strony wizualnej. Nazwa sklepu jest konsekwencją tych zmian. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że zmiany są diametralne, ale zmierzają one w dobrym kierunku. Strona od początku poddawana jest ocenie użytkowników, z czego wynikają kolejne jej udoskonalenia.”

„Oprócz aspektów wizualnych zmieniła się również funkcjonalność sklepu. Od teraz, dzięki zmienionej kategoryzacji, można szybciej i łatwiej wyszukać interesujące produkty. Rozbudowana zakładka ?Okazje? usprawni dotarcie do szczególnie atrakcyjnych ofertach czasowych. W zakładce można znaleźć aktualne wyprzedaże oraz nowości i towary z gazetki, z podziałem na kategorie produktów. Strona poszerzyła się również o sekcję ?Porady i inspiracje? prezentującą praktyczne rady dotyczące remontu oraz pomysły na aranżacje wnętrz.”

 

Nowy trend w układzie sklepu

Nawigacja

Widać wyraźnie, że w układzie sklepów zaczyna pojawiać się nowy trend, który na polskim rynku ecommerce wyznaczył serwis Allegro. Chodzi przede wszystkim o układ nawigacji i topu sklepu. W szczególności pływającego nagłówka, dzięki któremu internauta zawsze ma na widoku koszyk, wyszukiwarkę, markę sklepu czy ważne informację jak darmowa dostawa czy numer infolinii. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale zwłaszcza w przypadku dużych sklepów internetowych.

SEO

Na uwagę zasługuję również fakt zastosowania Schema org. Na pewno nie zaszkodzi a może tylko pomóc sklepowi w zdobyciu lepszych pozycji w wynikach organicznych. Zazwyczaj serwisy ecommerce zaniedbują ten element. Sklep zdecydował się również na wyeksponowanie „Porad i Inspiracji”, które linkują do bloga firmowego tylko do artykułów pozostających w obrębie infrastruktury sklepu. Zwiększa to różnorodność contentu pozwala na lepsze linkowanie wewnętrzne co nie jest bez znaczenia dla SEO.

Wersja mobilna
Szkoda, że sklep nie zdecydował się na jednoczesne wprowadzenie wersji mobilnej, która jest według mnie o wiele lepszym rozwiązaniem niż responsive design, szczególnie w przypadku dużych serwisów.

To w jaki sposób serwis uległ przemianie podejrzeć możecie na dole artykułu. Przedstawiamy tam obecną i wcześniejszą wersję sklepu.

 

Czy nazwa ma znaczenie?

Megastore to nazwa, która wyraźnie wskazywała na to, że sklep jest duży, stabilny oraz posiada szeroki asortyment. Takie odczucia wywoływała we mnie ta marka, mimo, że nigdy nie byłem ich klientem. Nexterio jest nazwą zdecydowanie bardziej abstrakcyjną.

Nazwy marek mają różne pochodzenie, czasem to dzieła przypadku czasem przemyślane decyzję. Jedni przypisują temu elementowi większe inni mniejsze znaczenie. Prawdą jest, że jeżeli marka odniesie sukces będziemy rozpoznawać jej nazwę niezależnie od tego jak będzie skomplikowana. Poniżej przedstawiamy genezę kilku biznesów ecommerce, które odniosły sukces:

 

Amazon – założyciel Amazona Jeff Bezos chciał aby nazwa jego firmy zaczynała się na literę A, tak aby pojawiała się wcześniej w różnego typu zestawieniach. Nazwę znalazł w słowniku a oznacza ona nic innego jak największą rzekę świata – Amazonkę (największą pod względem przepływu). Bezos miał nadzieję, że jego biznes stanie się równie okazały i jak widać się nie mylił.

Allegro – jest to słowo oznaczające termin muzyczny pochodzący z języka włoskiego. Allegro znaczy szybko, wesoło – czyli tak, jak miały wyglądać aukcje w serwisie aukcyjnym.

Rakuten – oznacza w języku japońskim optymizm.

Czasem nazwy są dziełem przypadku

Ebay – założyciel Ebay Pierre Omidyar kiedy kończył pracę nad platformą aukcyjną po za pracą na etacie jednocześnie prowadził płatny konsulting pod szyldem własnej firmy Echo Bay Technology Group. Chciał zarejestrować domenę o nazwie echobay.com, okazało się jednak, ze domena była już zajęta przez kopalnie złota. Omidyar skrócił więc nazwę i tak powstał eBay.com

 

Poniżej przedstawiamy nową i starą odsłonę sklepu Nexterio.pl.

Sklep internetowy Nexterio

Sklep internetowy Nexterio.pl – dawny Megastore.pl

Sklep internetowy Megastore.pl

Sklep internetowy Megastore.pl, który przeszedł rebranding na Nexterio.pl

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.