Email marketing pozostaje nadal jednym z najbardziej skutecznych narzędzi sprzedaży internetowej. Pozyskiwanie adresów do własnej listy mailingowej powinno być jednym z priorytetów każdego sklepu internetowego. Dobre narzędzie do email marketingu ułatwia pozyskiwanie i zarządzanie bazą mailową. Jeżeli nie posiadamy narzędzia zintegrowanego z naszym sklepem, możemy skorzystać z narzędzi zewnętrznych, takich jak systemy getresponse czy freshmail.

Pomimo tego, że są to zaawansowane rozwiązania mają jedną zasadniczą wadę. Nie dają możliwości testowania narzędzia przy ograniczonej liczbie subskrybentów (getresponse) lub jest ona bardzo mała (freshmail). A więc jeżeli zaczynamy budować swoją bazę od zera nie mamy możliwości darmowego testowania takiego narzędzia. Nie dla wszystkich musi być to wadą, jednak dla tych osób, które lubią przetestować narzędzie przed jego zakupem mogą skorzystać z narzędzia Mailchimp.

Mailchimp jest narzędziem do obsługi listy mailingowej, które w wersji darmowej umożliwia obsługę 2000 subskrybentów i wysyłkę 12 000 maili miesięcznie. A więc w przypadku kiedy rozpoczynamy pozyskiwanie listy mailingowej lub jest ona niewielka, narzędzie umożliwia jego bezpłatne testowanie. Jeżeli chcemy wysyłać więcej maili w miesiącu lub nasza lista przekracza 2000 subscrybentów, musimy zrobić upgrade do wersji płatnej.

Co umożliwia nam Mailchimp?

Listy mailingowe

Dzięki Mailchimp możemy tworzyć listy mailingowe.  Do każdej listy mamy możliwość przygotowania formularza zapisu do newslettera oraz treści mailingu potwierdzającego zapis do listy. Dzięki intuicyjnemu kreatorowi możemy tworzyć własne pola w formularzu zapisu i dostosować jego wygląd do layoutu strony.

Formularze zapisu do listy subscrybentów, możemy umieszczać na różnych stronach – np. jeżeli posiadamy inne serwisy niż sklep internetowy.

Email marketing

Mailchimp jest intuicyjnym narzędziem do tworzenia i zarządzania listą mailingową.

Wysyłanie emaili

Mailchimp pozwala na wysyłanie maili do naszych subscrybentów. System udostępnia intuicyjne narzędzie do tworzenia grafiki newslettera, które nie wymaga nawet podstawowej znajomość html. Możemy stworzyć własny layout lub skorzystać z jednego z kilkudziesięciu dostępnych szablonów.

Integracje

Niewątpliwą zaletą jest integracja Mailchimp z opensourcowymi systemami sklepów internetowych takich jak Magento, Oscommerce, PrstaShop, ZenCart czy płatnymi sklepami jak Xcart. Istnieje również wiele innych integracji, między innymi z Google Analitycs, Facebookiem czy WordPressem.

Jeżeli chcecie przetestować to narzędzie, znajdziecie je pod adresem Mailchimp.com.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.