Logo MagentoMagento, jedno z najpopularniejszych open sourcowych rozwiązań ecommerce na świecie cieszy się niesłabnąca popularnością. Obecnie z pośród największych 500 sprzedawców internetowych na świecie z zestawienia „Internet Retailer Top 500”, aż 34 korzysta z oprogramowania Magento. Wśród sprzedawców w USA i Kanadzie jest to trzecie najpopularniejsze oprogramowanie po rozwiązaniach firm Oracle i IBM. Magento cieszy się największym powodzeniem wśród średnich sprzedawców zdefiniowanych jako firmy o obrotach rocznych między 20-70 milionów dolarów. W stosunku do poprzedniego roku liczba ta niemal się podwoiła z 13 w 2013 roku do 24 w roku 2014, wyprzedzając Oracle na najwyższym miejscu w tym segmencie.

 

Magento jest również najbardziej popularnym systemem ecommerce wśród małych sprzedawców. Wśród miliona najpopularniejszych witryn według zestawienia Alexa aż 26 procent witryn ecommerce to sklepy internetowe oparte o oprogramowanie Magento (46,859 sklepów). Jest to więcej niż osiągnęła jakakolwiek inna platforma e-commerce.

Druga w zestawieniu jest wtyczka Woocommerce, która zmienia popularnego Worpressa w sklep internetowy. Jej wynik to 9,7% wśród witryn ecommerce (4524 sklepów).

Popularne sklepy internetowe 2014

Najpopularniejsze oprogramowanie sklepu internetowego w 2014 roku.

Z Magento korzystają największe serwisy e-commerce na świecie, między innymi najpoważniejszy konkurent Amazona w sektorze sprzedaży książek w USA – Kobo.com. Ważnym czynnikiem wpływającym na korzyść Magento jest jego open sourcowy charakter, dzięki czemu dużo łatwiejsza jest zmiana partnera technologicznego obsługującego projekt. Warto jednak zauważyć, że właścicielem tej platformy od roku 2011 jest serwis Ebay.com. Należy przy tym pamiętać, że Magento to nie tylko wersja darmowa „Magento Community Edition” ale również wersja płatna „Magento Enterprise Edition”, której cena licencji w abonamencie rocznym to ponad 14 000 dolarów. Do tego należy doliczyć cenę wdrożenia projektu. Magento udostępnia również wersję „Magento GO”, która jest sklepem internetowym w modelu SaaS skierowanym do drobnych sprzedawców, jej koszt to od 15 do 125 dolarów miesięcznie.

Szeroka oferta i skalowalność jaką umożliwia oprogramowanie sklepu sprawia, że Magento jest dzisiaj najbardziej obiecującym oprogramowaniem typu open source dla sklepów internetowych i witryn e-commerce.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.