Logo Lamoda.ruLamoda.ru, jeden z największych rosyjskich serwisów e-commerce w kategorii moda, w nowej rundzie finansowania pozyskał fundusze w wysokości 130 milionów dolarów. Lamoda.ru działa w należącym do braci Samwer, inkubatorze RocketInternet. Jest on odpowiedzialny za sukces takich marek jak Zalando, Westwing czy CityDeal (przejęty przez Groupona). W nowej rundzie finansowania wzięły udział: Access Industries (do którego należy Warner Music Group) fundusz ventures capital kontrolowany przez amerykańskiego multimiliardera rosyjskiego pochodzenia Lena Blavatnika. Pozostali inwestorzy to fundusz Summit Partners i Tengelmann Ventures. Jest to jedna z największych dotychczasowych transakcji na rosyjskim rynku e-commerce. Wcześniej porównywalny kapitał zainwestowano w 2011 roku w rosyjski serwis Ozon.ru (100 mln dolarów).

Lamoda.ru wystartowała w styczniu 2011 roku i w niespełna 3 lat stała się jednym z liderów swojej kategorii. Serwis oferuje ponad milion produktów z pośród 800 marek odzieżowych. W ciągu dwóch lat działalności Lamoda pozyskała ponad milion klientów. Serwis w ciągu miesiąca odwiedzany jest przez 20 milionów użytkowników z Rosji i Kazachstanu. Lamoda zatrudnia ponad 1 200 osób w biurach w Rosji i Kazahstanie. Za jej sukcesem po za szerokim asortymentem, stoi dobrze rozwinięty system dystrybucji. Hasło w logo zobowiazuję „Lamoda.ru – moda z dostawą”. Dzięki dobrze rozwinięta logistyce, Lamoda zapewnia dostawę zakupionego towaru na drugi dzień po zakupie (do większości rejonów Rosji i Kazachstanu).

Serwis Lamoda.ru założyli w styczniu 2011 roku 4 niemcy: Dominik Picker-Huchzermeyer, Burkhard Binder, Florian Jansen i Niels Tonsen (obecny CEO Lamoda). Od samego początku działa w inkubatorze RocketInternet. Założyciele serwisu skupili się na działalności na rynku rosyjskim, w którym jest 62 miliony internautów co czyni go największym rynkiem e-commerce w Europie. Dla porównania w Polsce mamy około 17 mln internautów. CEO Lamoda Niels Tonsen powiedział w wywiadzie dla Techcrunch: „…funding will be used to continue expanding the company into more of Russia and adjacent markets like Ukraine” – pozyskane fundusze przeznaczone będa do umocnienia pozycji w Rosji i ekspansji na sąsiadujące rynki takie jak Ukraina.

Lamoda.eu

Screen serwisu Lamoda.ru – czerwiec 2013.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.