logoSkup używanej elektroniki w internecie to dotychczas po za nieśmiałymi próbami Allegro niezagospodarowany kawałek polskiego e-commerce. Na zachodzie serwisy tego typu działają z powodzeniem od kilku lat. Jednym z takich serwisów jest Wirkaufens.de, który własnie za pośrednictwem strony Kupimyto.pl uruchomił swoją działalność w Polsce. Wirkaufens.de został założony w listopadzie 2008 roku przez Christiana Wolfa w Parku Technologicznym we Frankfurcie nad Odrą. Po uruchomieniu działalności w Austrii i w Hiszpanii naturalnym kierunkiem rozwoju – z racji tego, że siedziba znajduje się właściwie na granicy polsko-niemieckiej – została Polska.

 

Model biznesowy

Kupimyto.pl można porównać do zautomatyzowanego komisu w internecie. Na stronie kupimyto.pl internauta może w zaledwie kilku krokach sprawdzić cenę skupu swojego urządzenia (skupowane są: telefony komórkowe, odtwarzacze MP3, urządzenia nawigacyjne, aparaty cyfrowe, obiektywy, lampy błyskowe, konsole do gier, tablety i e-booków, MacBooki, kalkulatory, komputery Mac, laptopy, kamery). Jeśli zgadza się na proponowaną kwotę, pakuje urządzenie do paczki, która jest ubezpieczona i następnie odbierana z domu klienta przez DHL Polska. Po sprawdzeniu danych co do stanu produktu podanych wcześniej przez klienta na stronie internetowej, kwota sprzedaży jest przelewana na konto sprzedającego. Model biznesowy polega na internetowym systemie skupu, odnawiania i sprzedaży używanych urządzeń elektronicznych.

Szansa na sukces?

Jak w każdym modelu biznesowym, chodzi o to, żeby zarobić. Dlatego nikogo nie powinno zdziwić, ze urządzenia wyceniane są poniżej swojej wartości rynkowej, na czymś w końcu trzeba zarobić. Podobną usługę oferuje Allegro poprzez serwis skupujemy.allegro.pl. Pomysł nie odniósł jak do tej pory wielkiego sukcesu. Z prostej przyczyny, jeżeli mamy stary sprzęt i oferowana kwota jest bardzo niska (jak na przykładowym screenie poniżej) wolimy go wyrzucić. Natomiast jeżeli sprzęt jest w miarę nowy atrakcyjniejszą cenę uzyskamy na portalach aukcyjnych. Serwis Kupimyto.pl może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla dużych i średnich firm, które wymieniają sprzęt co 2-3 lata. W takim wypadku pierwszeństwo zakupu po preferencyjnych cenach mają zazwyczaj pracownicy, natomiast to co zostanie można hurtem sprzedać w Kupimyto.pl.

Laptop

Przykładowa wycena starego laptopa Lenovo w serwisie Kupimyto.pl

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.